Učil jsem se od mistra, říká budoucí teplický primátor Hynek Hanza

  •  

Vítězná ODS se v Teplicích dohodla na společném vládnutí s hnutím ANO 2011. Primátorem by měl být dosavadní náměstek Hynek Hanza. Nová teplická koalice má v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu těsnou nadpoloviční většinu.

Jaké bylo vyjednávání o koalici? Bylo ANO jasnou volbou? Neuvažovala ODS o koalici s Volbou pro Teplice?
Vyjednávání o koalici bylo ovlivněno volebním výsledkem a zkušenostmi z minulého volebního období a také volební kampaní. Po kompletním sečtení výsledků voleb a přidělených mandátů bylo jasné, že koalice s ANO 2011 dává většinu stejně jako koalice s Volbou pro Teplice (VPT). Rozhodování o preferování jednoho z těchto dvou subjektů bylo významně ovlivněno vzájemným postojem a zkušenostmi. Volba pro Teplice se po čtyři roky tvrdě vymezovala vůči práci současného vedení radnice a ODS jako takové. Vyvrcholením byla předvolební kampaň, kdy se Volba pro Teplice postavila do protipólu vůči ODS. Ve své podstatě bylo z hlediska VPT téměř vše na práci ODS špatné. Těžko se tedy dá skládat koalice s někým, kdo má podle svých tvrzení, zcela jiný pohled na věc a vedení města. Nemalou měrou k rozhodnutí nevyjednávat o koalici s VPT byla i vzájemná nedůvěra, která je podmínkou pro případnou spolupráci. Koaliční partneři mají ve shodě pracovat pro občany města a ne se zabývat vzájemnými antipatiemi. Jeden musí spoléhat na druhého se vzájemnou důvěrou nebo mít aspoň předpoklad vzájemné důvěry. Důvěra mezi VPT a ODS byla výrazně narušena a já si mohu jen přát, abychom našli opět k sobě cestu. Bylo by to jistě pro naše město lepší než neustále ostřelování a zákopová válka. Já jsem připraven, ale na cestu zpět či kupředu musí být vždy dva a musí vyjít oba.    
Jednání se zástupci hnutí ANO 2011 bylo doposud férové a konstruktivní. Proto věřím, že bude takové i celé čtyři roky. Možná i proto jsme se domluvili poměrně snadno a rychle.

Nebojíte se, že těsná většina jednoho hlasu, kterou nová koalice v zastupitelstvu má, bude působit potíže?
Zažil jsem v letech 2010-2014 většinové vládnutí a v letech 2014-2018 menšinové vládnutí. Vždy to bylo o hledání toho nejlepšího pro město a já věřím, že bude i nadále. Všechny subjekty v zastupitelstvu mají podobný cíl, pouze cesty k němu mohou být různé. Věřím, že se nakonec dohodneme ve většině případů na vhodných cestách k cíli nejen v koalici, ale napříč politickým spektrem.  

Není spolupráce s hnutím ANO problémem pro voliče ODS?
Pro některé možná ano, ale věřím, že pro většinu ne. Zatím dostávám ve velké většině ty pozitivní. Věřím, že až se budeme za čtyři roky společně ohlížet za odvedenou prací, tak naši voliči a občané města budou s naší prací spokojeni. Karty rozdává volič a politik z pozice vítěze musí najít tu nejlepší cestu jak naplnit svůj program a nezklamat své voliče. Nakonec účet vždy vystaví politikovi jeho volič právě při volbách.

Stanete v čele města, které vedl 24 let Jaroslav Kubera. Je to výzva?
Je to velká výzva nastoupit po veleúspěšném politikovi Jaroslavu Kuberovi. Přijímám ji s velkou odpovědností a pokorou. Za osm let ve funkci jeho náměstka jsem pochopil, že vést město není snadná a jednoduchá věc. Jeho práce pro město je obdivuhodná!

Co budete dělat na radnici stejně a co jinak, než on?
Každý člověk je nějaký a já i Jaroslav Kubera jsme odlišné osobnosti, byť s velmi podobným politickým pohledem na svět. Těžko soudit, co budu dělat stejně a co jinak. Každý má svůj styl práce a komunikace s lidmi a pro lidi. Mám rád týmovou hru a kritické myšlení. Jsem hodně sebekritický člověk a vždy se snažím dělat rozhodnutí, u kterých jsem si jist, že jsou v daný moment ta nejlepší možná.    

Co čeká Teplice v následujících letech?
Věřím, že naše město čeká další etapa rozvoje. Jsou připraveny velké investice do dopravní infrastruktury i občanské vybavenosti města. Rád bych nadále zlepšoval komunikaci mezi městem a jeho občany. Město je živý organismus a není pouze o velkých investicích, ale i o dílčích zlepšeních a modernizaci současného vybavení. Moc bych si přál dokázat vzbudit v občanech města pevný vztah k místu, kde žijí. To je totiž ta největší investice pro ně samotné i budoucnost města.

Jaroslav Kubera řekl, že si svého nástupce vychoval.  Jak si to vysvětlit?
Vysvětlení ohledně výchovy by měl podat spíš Jaroslav Kubera. Ale já jsem mu vděčný za tu politickou školu, protože učit se řemeslo od zkušeného mistra je vždy to nejlepší.

Budete také v komunikaci s veřejností bavič a extrovert?
Mám rád lidi a humor! Ovšem vedení města je málo kdy o legraci, a to možná ovlivňuje to, jak působím navenek. Kolikrát bych si nafackoval za to, když se vidím na nějaké fotografii, jak se tvářím. Málo kdy to odpovídá tomu, co cítím nebo si myslím.

Co bude vůbec první věcí, kterou na radnici uděláte?
První věc jsem udělal před 8 roky. Teď už to nebude první, ale další.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*