U hranic a dálnice se objevují podvodníci

Na severu Čech se stále objevují podvodníci, především cizinci, kteří se lidi snaží nalákat na údajnou koupi zlata za velmi výhodné ceny. Nejčastěji na ně narazí řidiči v okolí hranic s Německem nebo u dálnice D8. Odborníci i policisté důrazně varují před tím na takové nabídky přistoupit, protože pak nejspíše koupíte jen bezcenný kus kovu.

O podvodnících se již delší dobu lidé baví i na sociálních sítích. „Setkali jsme se s nimi na Cínovci, prý tam stávají často,“ napsal Karel Sůva. Další lidé tvrdí, že na podvodníky narazili na dálničním odpočívadle na Ústecku nebo na Litoměřicku.

Podle mluvčího police Daniela Vítka v minulosti případy podobně podvedených zaznamenali, ale již jim delší dobu nikdo nic nenahlásil. „Pokoušejí se prodat nejen údajně pravé šperky. Na parkovištích u hypermarketů nabízejí třeba elektroniku nebo parfémy,“ uvedl. Podle něj by lidé neměli nákupům v žádném případě věřit.

I odborníci opakovaně varují, že poznat pravý šperk vyrobený ze zlata je v podmínkách nějakého parkoviště složité. Může mít i falešný punc. „Jsou to například mosazné, dobře vyleštěné předměty s výstupky ze zlata na místech, která jsou přístupná pro zkoušení na kameni. Celý předmět pak ještě může být pozlacený. Dělají se také nerezové předměty vydávané za šperky z bílého zlata. Zkoušením na kameni je velmi obtížné rozlišit nerezovou ocel a bílé zlato,“ uvedl před nedávnem na iDnes Miloslav Pilecký z Puncovního úřadu.

V loňském roce policisté odhalili i případ, kdy podvodníci prodávali i falešné investiční zlato. Jednalo se o wolframové tyčinky ve zlatém obalu. Vyskytují se i falešné zlaté mince. „Nejlepším způsobem, jak se podobným praktikám vyhnout, je nakupovat investiční kovy u renomovaných firem, které jsou členy naší asociace. V případě nekalého jednání prodejce budeme hájit zájmy investora,“ radí předseda Asociace pro investiční kovy a mince Vladimír Brůna.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*