Trnovany mají komunitní zahradu. Opečovávané záhony celou sezonu dělaly radost

  •  

Komunitní zahrada TJ Sokol Trnovany zažila rušný rok. Tedy alespoň oproti roku 2020, kdy se kvůli začínající pandemii a nejistotě staralo o své truhlíky jen pár zahradnic a zahradníků. Loni přibylo několik nových členů. A také nové nápady.

Na začátku loňské sezóny jsme kovovými páskami a rohy zpevnili dřevěné truhlíky, aby se nám nerozpadly a ještě nějakou dobu vydržely. Nejčastěji jsme v nich pěstovali rajčata, různé druhy salátů, jahody, česnek, kedlubny nebo mrkev.

Květiny, dýně, jahody a další rostliny ozdobily vyčištěný a holý svah mezi parkovištěm a zahradou. Hranu parkoviště a další část zahrady jsme osadili keři s nadějí, že až vyrostou, vytvoří jakési živé ploty. Rostou tam maliny, zimolez, muchovník, komule, borůvky a kustovnice. Přibyly k dosavadním rybízům a angreštům.

Na jaře a v létě tak celá zahrada hýřila barvami a až do podzimu jsme si tu a tam mohli utrhnout něco do pusy. Uvidíme, jak nové keře zvládnou svou první zimu na komunitní zahradě. Kromě toho tam přibylo i několik hlav vinné révy. Sice to není úplně vinice, ale co není, může v budoucnu být.

V červnu jsme se přidali ke Dni otevřených zahrad. Bylo to na poslední chvíli, a asi proto přišel jen jeden návštěvník. Jsme zvědavi, kolik lidí se na komunitní zahradu přijde podívat letos. V srpnu jsme se opět zúčastnili akce Živé Teplice, kde si lidé mohli koupit limonádu ze sirupů z našich bylin.

Na podzim jsme kromě obvyklého hrabání listí a poslední sklizně truhlíky doplnili zeminou a přidali hnůj. Do letošní sezóny máme také pár plánů. Pořídíme kompostér a zvelebíme si místo k posezení s ohništěm pro naše setkávání.

Gabriela Hauptvogelová, „kapitánka“ komunitní zahrady TJ Sokol Trnovany

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*