Tip Romana Dietze

  •  

Letošní rok je pro Severočeskou filharmonii Teplice velmi významným jubilejním rokem.Připomínáme si totiž 180. výročí založení orchestru a 70. výročí jeho znovuobnovení po krátké pauze během druhé světové války. A tomu jsme přizpůsobili naši sezónu nejen pro dramaturgické stránce, ale také vzhledem k aktivitám, se kterými se naši příznivci setkají i jinde než v koncertním sále.

Abych ale nepředbíhal, rád bych  pro nadcházející dobu doporučil zejména Zahajovací koncert už 54. ročníku Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena, kdy se v Teplicích 24. května s filharmoniky představí světoznámý korejský klavírista Kun Woo Paik, pod vedením dirigenta Petra Vronského, který se s novou sezónou stává naším novým šéfdirigentem. Celý festival, který potrvá od konce května do závěru června, nabídne řadu zajímavých hostů od nás i ze světa. Impozantní bude rovněž Závěrečný koncert festivalu, kdy pod vedením Charlese Olivieri-Munroa vystoupíme společně se sedmdesátičlenným pěveckým sborem z polského Krakowa v koncertním provedení opery Evžen Oněgin P. I. Čajkovského.

Jak jsem ale zmínil v úvodu, vzhledem k našemu jubileu se aktivity rozšířily i mimo hudební rámec. Intenzivně pracujeme na novém vydání knihy, která mapuje vznik orchestru a jeho vývoj od počátku v roce 1838 až do současnosti. Knihu jsme poprvé vydali před deseti lety a nyní chystáme její reedici s dodatkem posledních let, nových fotografií nejen ze zájezdů a spousty dalších zajímavostí. Kniha bude veřejnosti představena v listopadu na koncertě, na kterém vyvrcholí naše celoroční oslavy. Koncert se uskuteční v Teplicích 15. listopadu a je koncipován jako koncert oslavující 180. výročí založení orchestru, ale také 100. výročí založení Československa. Součástí bude také slavnostní vyhlašování Cen hejtmana Ústeckého kraje a již nyní mohu prozradit, že se během tohoto zajímavého koncertu představí dirigenti, jejichž profesní životy se významně propojily se Severočeskou filharmonií Teplice.

Na to si ale ještě musíme část roku počkat, proto přijměte pozvání také na koncerty naší běžné abonentní sezóny, které nabízejí řadu zajímavých hostů. Nyní nás 5. dubna čeká například houslista Roman Patočka, který patří mezi výjimečné osobnosti nastupující generace sólistů, ale nezapomeňme také komorní cyklus, který už třetím rokem pořádáme v Zahradním domě v Teplicích. Tam se představují členové naší filharmonie se svými dalšími hudebními aktivitami, tedy kromě jejich účinkování s naším orchestrem. Ten v řadě již sedmý komorní koncert se mimořádně uskuteční v Kostele Sv. Jana Křtitele v Teplicích, kde se 11. dubna od 19. hodin představí žesťové kvinteto FiveBrass společně s Pěveckým sborem Audite Silete Bohusudov.

Roman Dietz, ředitel Severočeské filharmonie Teplice


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*