Teplické Café Nobel: Klimatická změna – fakta a čísla

Klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz.
  •  

I přes velký objem nových i staronových informací o změně klimatu pořád existují snahy o jejich zpochybňování. Je správné, že věda vyvolává diskuse a skepsi, je však těžko pochopitelné, když tato skepse popírá základní fakta. S těmito fakty vás v rámci dalšího Café Nobel na hvězdárně v Teplicích seznámí klimatolog Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu.

Mezivládní panel pro změnu klimatu vydal v mezidobí mezi Pátou a Šestou hodnotící zprávou tři zvláštní zprávy. První z nich (Oteplení o 1,5 °C z října 2018) zvedla vlnu aktivismu nejen ve světě, ale i v Česku. Aktuální vývoj změny klimatu potvrdily i zprávy o využívání půdy (Změna klimatu a půda ze srpna 2019) a o oceánech a ledovcích (Oceán a kryosféra v měnícím se klimatu ze září 2019).  V pořadí Šestá hodnotící zpráva je postupně vydávána od loňského srpna.

Veškerá získaná fakta a čísla nás vedou k přesvědčení, že bychom se měli ve svém uvažování posunout a úroveň výše a začít konečně diskutovat a možných, logických a proveditelných opatření, která antropogenní změnu klimatu zmírní a pomohou nám s adaptací.

„Není čas panikařit, měli bychom jednat,“ říká klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Radim Tolasz. Je zároveň expertem Světové meteorologické organizace (WMO) pro klimatologické databáze a výměnu dat o klimatu a spoluautorem české klimatologické aplikace CLIDATA, která je v ČHMÚ používána od roku 2000 – ve spolupráci s WMO tuto aplikaci využívá více než 30 meteorologických služeb po celém světě. „Od roku 2014 také zastupuje Českou republiku v Mezivládním panelu pro změnu klimatu IPCC a je autorem nebo spoluautorem mnoha vědeckých článků a publikací. Je tedy přímo u zdroje informací a rozhodně patří k nejlépe informovaným odborníkům, kteří se u nás globální změnou klimatu zabývají,“ dodává ještě koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 25. srpna v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 h. Místo si můžete rezervovat na adrese: hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*