Teplická rodačka slaví sté narozeniny

  •  

Úctyhodných sta let se dnes dožívá teplická rodačka a dlouholetá příznivkyně teplického muzea paní Marieta Šmolková.

 

Paní Marieta pochází z významné židovské rodiny Blochů, do které se v Teplicích narodila 10. srpna 1921 jako druhá dcera Arthura Blocha, jenž v roce 1909 po smrti svého otce Bernarda převzal rozsáhlý prosperující podnik v Dubí, produkující keramiku, majoliku, kameninu a porcelán včetně cibuláku, tehdy Bloch & Co., dnes Český porcelán.

Hahnovi pak žili ve vile na Masarykově ulici č. 1595/54. Dům byl postaven ve dvacátých letech 20. století pro Annu Schickovou, dceru teplického stavitele Johanna Davida Ferbera a Viktor Hahn ho koupil kolem roku 1930. Dům pojmenovali „Marietta“ po mladší Kateřinině dceři, která však bydlela s otcem ve vile v Dubí.

Marietta se několik let po válce provdala za úředníka Jaroslava Šmolku, zůstali v Praze a prožili spolu spokojený život. Marietta pracovala v podniku zahraničního obchodu Strojimport, její manžel vykonával práci matrikáře pro Židovskou obec. V roce 1991 zažádala v restitucích o vrácení teplické vily, nesoucí její jméno. Vila od sedmdesátých let 20. století sloužila Krajskému muzeum v Teplicích jako expoziční prostory. Poté, co paní Marietta vilu získala zpět, umožnila muzeu využívat pro výstavy přízemní prostory, byla tam též instalována expozice dubského porcelánu.

Pavlína Boušková, Regionální muzeum Teplice

Osobní vzpomínky paní Marietty a další fotografie najdete na https://www.pametnaroda.cz/cs/smolkova-marieta-1921.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*