Teplice mají nedostatek strážníků, vadí jim nízké nástupní platy

Teplická radnice Foto: Daniel Mareš
  •  

Městská policie v Teplicích se potýká s nedostatkem strážníků. Část z nich odchází ke státní, k jiné městské či obecní policii, kde mají lepší platové podmínky. V letech 2012 a 2013 jich odešlo celkem osm. Podle ředitele teplické městské policie Michala Chrdleho, se jedná o přetahování zkušených strážníků. „Pro ně je jednoznačnou výhodou, že mají ihned hotového policistu. Nemusí mu platit školu, zkoušky, cestovní náhrady, plat po dobu zaškolování a podobně,“ popisuje Chrdle.

Právě plat policistů je jedním z důvodů, proč se k této práci mladí lidé nehrnou. Jednadvacetiletý uchazeč nastupuje v páté platové třídě, což je 10 270 korun. Náleží mu ještě zvláštní příplatek 500 korun. Po třech měsících se dostane do šesté platové třídy, plat se mu tak zvedne na 11 130 korun. K tomu ještě náleží další příplatky za směnnost, svátky, víkendy a osobní ohodnocení.

Střážník, který slouží od roku 1995 si tak v Teplicích vydělá i kolem 25 000 korun. Naopak ten, který je strážníkem přes rok, má na výplatní pásce kolem 17 000 korun. „Tomu, aby nám neutíkali, zabráníme těžko, je to stav, který se netýká jen střážníků, ale i úředníků, které vyškolíme a oni nám pak utečou,“ říká primátor Teplic Jaroslav Kubera.

Práce střážníka má i své výhody, zaměstnanci získají zbrojní průkaz, příspěvek na penzijní připojištění, stravenky, příspěvek na vstupenky do plavecké haly Aquacentrum. V současné době je v Teplicích šest volných míst. „Strážníci jdou prostě za jednodušší prací v menších městech, kde mají klid, v Teplicích mají přece jenom dost poviností,“ myslí si Tepličan Jan Rusnák.

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*