Tepličané vyrážejí na houby

  •  

Houbařská sezona je v plném proudu. Kam na ně chodí Tepličané? Ideální oblast je nyní v Krušných horách, u Oseku nebo na Telnici. „Jezdíme s rodinou k Tisé, tam jsou v tomto období vždy žně, máme tam svá oblíbená místa,“ říká Tepličan Petr Dušek.

Houby potřebují teplo, vlhko a co nejmenší vítr. Všeobecně nadějnější místa jsou v Krušných horách, neboť lesy v Českém středohoří snadněji vysychají. Takže houbařským rájem je okolí Oseku, Tisé, Petrovic, Telnice. „Záleží i na tom, které houby si chce houbař z přírody odnést, tedy které vlastně zná. Za ideálního stavu roste obrazně řečeno všude něco,“ řekl mykolog Martin Kříž.

Není divu, vždyť v České republice rostou asi čtyři tisíce druhů hub.Jelikož jsme v redakci vášniví houbaři, vydali jsme se na lov také. V jehličnatých lesích u Tisé je možné narazit na hřiby smrkové a objevují se i lišky, které se do českých lesů vracejí, jsou totiž náchylné na kyselé deště.

Hlavně kolem břízek je možné najít kozáky a hojně se objevují i výborné muchomůrky růžovky, které byly bohužel po dešti hodně nasáklé vodou a červavé. „Pokud máte čas a chuť, určitě do lesa vyražte, aspoň já si tam vždy krásně vyčistím hlavu,“ podotýká Dušek.A co s houbami doma udělat? Mezi milovníky hub jsou rozšířené stovky receptů. Dušení a následné zamrazení, což se hodí pro směsi hub. Sušení zejména pravých hřibů. Nakládání do skladkokyselého nálevu, což je vhodné pro pevné houby různých druhů.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*