Šance Krupky na zapsání do UNESCO je ve finále!

Důl v Krupce. Zdroj: Městský úřad Krupka
  •  

Od začátku února letošního roku Centrum světového dědictví UNESCO v Paříži začalo posuzovat návrh na zápis „Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří“ na tento prestižní světový seznam. Letošní rok je tak v tomto procesu naprosto stěžejní.

„Všechny dokumenty již byly do Paříže předány. Součástí návrhu je také „Hornická kulturní krajina Krupka“, která v katastru našeho města zahrnuje například Městskou památkovou zónu Krupka spolu s kaplí sv. Wolfganga na Komáří hůrce nebo štolou Starý Martin. Jsme ve finální fázi, ale ještě ne na konci procesu. Pevně věřím, že návrh bude přijat a že budeme úspěšní,“ uvádí k nominačnímu procesu společně s dalšími představiteli města tajemník městského úřadu Krupka František Růžička.

Posuzování oprávněnosti návrhu bude probíhat více než rok. Krupka se může těšit jak na oficiální návštěvy komisařů UNESCO, tak také na ty neoficiální, kdy pracovníci centra světového dědictví navštíví Krupku a její okolí naprosto anonymně a budou hodnotit nejen historické artefakty jako takové, ale také úroveň poskytovaných služeb a přístupu města. Do konce roku 2016 by pak měli být známy výsledky hodnotící zprávy.

Krupští politici hodnotí případný zápis na seznam UNESCO jednoznačně pozitivně s tím, že pro Krupku je to jedinečná šance ke zvýšení kvality života občanů. Zápis na seznam UNESCO je totiž prestižní záležitostí v celosvětovém měřítku, kterýznamená znatelné zvýšení cestovního ruchu, nové pracovní příležitosti a v neposlední řadězvýšení hodnoty nemovitostí.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*