VIDEO,FOTO: Sametový listopad v Teplicích odstartoval boj za čistý vzduch

Cestu demonstrantům zahradili v listopadu 1989 v Teplicích "bilé přilby". Foto: M.Rada

Před třiceti lety, 17. listopadu 1989, na Národní třídě v Praze začala pro většinu lidí Sametová revoluce. Pro Tepličany se ale zlomové události spojené s pádem komunistického režimu odehrály už o týden dříve v srdci lázeňské metropole severních Čech. I když tehdy lidé chtěli hlavně čistý vzduch.

Inverze v půlce října 1989 totiž zahalily sever Čech do husté, žlutošedé, štiplavé, po síře a čpavku páchnoucí mlhy. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace oxidu siřičitého překračovaly 1300 mikrogramů na metr krychlový; limit byl tehdy 150 mikrogramů. Lidé neměli větrat, děti ve školách vycházet ven, a pokud ano, tak se šátkem přes ústa, trolejbusy jezdily s nápisem: inverze. Trvalo to až do poloviny listopadu. Neutěšená situace tak odstartovala vlnu ekologických demonstrací v Teplicích, které se pak rozšířily i do dalších měst v regionu.

V Teplicích demonstrace organizoval 16letý učeň Zbyšek Jindra, přezdívaný Oněgin. 8.listopadu 1989 začal vylepovat plakáty s výzvou, aby lidé přišli v sobotu 11. listopadu na náměstí Zdeňka Nejedlého (nyní Benešovo) a vyjádřili nesouhlas přístupem politického aparátu k ochraně životního prostředí a zdraví lidí.

Díky letákům, šuškandě a pocitu bezmoci přišly 11.listopadu 1989 na náměstí demonstrovat stovky lidí, často se šátky přes obličej. Demonstrace měla spíše živelný průběh. Nejčastěji se skandovalo heslo Chceme čistý vzduch a následoval průvod ulicemi v centru města. Policie nezasahovala.

O den později přišla demonstrovat už tisícovka lidí. K prvnímu střetu demonstrujících s ozbrojenými složkami, takzvanými bílými přilbami, došlo v Jankovcově ulici. V ulici 28.října se policie chystala rozehnat demonstranty vodním dělem. Vznikla petice s ekologickými požadavky.

13.listopadu 1989 bylo náměstí plné. Na petici reagovalo vedení národního výboru vyhýbavě. Demonstranti dali najevo svou nespokojenost a policie je vytlačila z náměstí. Chtěli, aby komunistická strana použila svou vedoucí úlohu a zajistila odsíření elektráren a zlepšení životního prostředí. I proto se dav vydal k jejímu okresnímu sídlu. Tajemník Antonín Váňa demonstrantům slíbil veřejnou debatu 20.listopadu na zimním stadionu. Mezitím došlo k zásahu na Národní třídě v Praze a debata dostala trochu jiný ráz.

O sametovém roce 1989 čtetě také v rozhovoru s hudebníkem Miroslavem Wankem.

 

Děkujeme za poskytnutí fotografií Miroslavu Radovi, Marku Fujdiakovi, Miroslavu Wankovi a za video Pavlu Horákovi.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*