ROZHOVOR: Ptačí muž

  •  

Ptáčkové ho mají rádi a zdá se, že se ochotně předvádějí ve své kráse, když na ně Petr Prokel namíří svůj fotoaparát.  V současné době Petr vystavuje svá foto díla v Centru radosti v Českobratrské ulici v Teplicích. Tam zdobí stěny padesát snímků a je vidět, že jeho koníček má velikost pořádného koně.

Petře, jak to začalo?

Když mi bylo 20 let, tak jsem patřil do mysliveckého spolku a fotil jsem přírodu kolem sebe, zvláště v mufloní oboře.

Teď ti je 52…

…a  focení přírody mě neopustilo. Chce to však kus trpělivosti. Vyfotit strakapouda na ruce mi trvalo sedm  let!  Brhlíka jsem zvěčnil na ruce za pět let, červenku na ruce za tři roky a sýkorku za rok.

Blíží se zima. Ptáčkové na tebe prozradili, že na ně myslíš, i když rtuť teploměru klesne pod nulu.

No jo, oni jsou strašně ukecaní! Na balkóně mám pro ně krmítko plné oříšků, slunečnicových semínek a dalších dobrot. Takže se tu setkávají strakapoud, červenka, sýkorky, vrabci a někdy dokonce i sojka. Když jdu na procházku do parku, tak s sebou samozřejmě beru stejné pochoutky i pro ostatní ptáčky.

Jenže ptáček udělá frrr! A je pryč!

A právě takové – již neopakovatelné – okamžiky se snažím zachycovat svým fotoaparátem.  Proto jsem vydal v roce 2018  fotoknihu. Jeden díl je o labutích v Zámecké zahradě v Teplicích, druhý o životě v tomto zámeckém parku.

Mohu doplnit, že máš na kontě i jedno fotografické vítězství ke Dni seniorů?

Jsem členem fotokroužku teplické základní organizace SPCCH. První místo jsem vůbec nečekal!  Moje snímky dostaly od diváků nejvíce hlasů a to skutečně potěší.

Vraťme se k Tvojí současné výstavě v Centru radosti, které patří k objektu Pečovatelského domu v Českobratrské, v němž bydlíš. Do kdy bude tvoje výstava fotografií přístupna veřejnosti?

Zatím tam je. A do kdy? To bych se musel zeptat koronaviru. To znamená, že není otevřena každý den. Ale po telefonické domluvě je možné ji navštívit.

Na co se teď těšíš?

Když už nás léto opustilo, tak na zimu v parku. Je to nádhera! Na chvilku se zastavit, zapomenout na spěch a v klidu naslouchat přírodě a pozorovat to ptačí koncertování.

Věra Lukášková, ZO SPCCH Teplice


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*