Rodinám jsme dovezli základní potraviny, jinak by neměly co jíst

  •  

Ze dne na den museli kvůli omezením souvisejícím s pandemií koronaviru tepličtí salesiáni uzavřít veškerý provoz. Hledali pak cesty, jak zůstat v kontaktu s dětmi a rodinami. „Snažili jsme se najít způsoby, jak jim i v současné situaci pomáhat. Víc než samotnávládní opatření nás zasáhla slova paní ministryně Jany Maláčové. Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi opravdu nejsou „volnočasovou aktivitou“. I v našem městě se našly rodiny, kterým jsme dovezli základní potraviny, protože ze dne na den přišly o příjem a neměly co jíst,“ popisuje Hana Machová ze Salesiánského střediska Štěpána Trochty v Teplicích.

Využili proto výzvu jednoho nadačního fondu, který velmi rychle reagoval na současnou situaci. A společně s učiteli řešili, že se některé děti nevěnují domácím školním povinnostem. Získali ochranné štíty díky facebookové skupině Štíty proti COVID-19 a byli připraveni komunikovat s rodinami a pomáhat jim s problémy, které vznikaly ze současné situace – zavření škol, práce z domova atd. Zákaz poskytování sociálních služeb se nás opravdu dotkl. „V Teplicích pracujeme dvacet let. Víme, kdo naši pomoc v tuhle chvíli potřebuje. Dokážeme rodinu také namotivovat,
aby byla aktivní ve zvládání domácích školních povinností, začít řešit její problémy dřív, než bude pozdě nebo se situace zbytečně zhorší.

Jsme otevřeni i pro další rodiny, které přišly o část příjmů nebo řeší nové problémy, vznikající v této době,“ vysvětluje Hana Machová. Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, to jsou
u teplických salesiánů tři sociální pracovnice, které se věnují těm nejpotřebnějším rodinám. Machová potvrzuje, že je to opravdu náročná práce a rozhodně se podle ní nejedná o nějaké „pinkání s míčem za barákem“. Nyní je možné každé odpoledne po domluvě zajít do střediska, vyzvednout si úkoly a dohodnout si pomoc.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*