Potřebujeme se na chvilku zastavit a v klidu vychutnávat atmosféru Vánoc

  •  

Mít někoho, o koho se v současné nelehké době můžete opřít, je neocenitelná výhoda. Zejména pokud jste na pomoc okolí odkázaní. Jedním z těch, kdo je dlouhodobým pilířem jistoty pro organizace, které pomáhají znevýhodněným lidem, je teplická sklárna AGC Flat Glass Czech. „Pomoc potřebným lidem prožít smysluplný život je nesmírně důležitým posláním a my si to moc dobře uvědomujeme,“ říká personální ředitel firmy Libor Sehnal.

Nejen v předvánočním čase pravidelně podporujete neziskové organizace. Spousta firem to nedělá…

Posláním neziskových organizací je pomáhat lidem s postižením, pomáhat jim překonávat jejich znevýhodnění, rozvíjet jejich samostatnost v rodinách, v pracovním životě, ve společnosti. Prostě pomáhají potřebným lidem prožít smysluplný život. Výsledek jejich počínání je pro celou společnost nesmírně důležitý a to je ten hlavní důvod, proč je podporujeme.

Kolik jste poslali na pomoc znevýhodněným?

Jen letos je to částka přesahující jeden milion korun.

Současná energetická krize drtivě dopadá na lidi. Zasáhla i vaši firmu, je to pro vás hodně důležité gesto právě v téhle době?

Současná energetická krize drtivě dopadá na nás všechny jak v osobním životě, tak i v podnikání. Každý z nás musí řešit celou řadu nových problémů, které s touto krizí přichází. Krize pochopitelně dopadá i na neziskové organizace a o to víc je potřeba jim v této těžké době pomáhat. Bez této pomoci by jejich další existence byla velmi nejistá.

Zasáhl vás osobně nějaký konkrétní příběh natolik, že si ho prostě pamatujete a možná budete napořád?

Asi nejvíce mě zaskočil příběh ženy, která v 70. letech v jednom z našich dnešních závodů přišla v důsledku pracovního úrazu o ruku. Po úraze od ní odešel i manžel, a paní se tak protloukala životem sama. Nechtěla být závislá na sociálních dávkách a rozhodla se, že bude v rámci svých možností pracovat. Dostávala částečný invalidní důchod a k tomu mzdu za práci. Poprvé jsem se s ní setkal ve chvíli, kdy jí bylo 65 let, a dostala výměr starobního důchodu. Ten byl tak nízký, že z něj nešlo žít. Nejprve jsem si myslel, že jde o chybu ve výpočtu, ale nešlo. Důchod byl totiž paní vypočítán pouze z jejího výdělku bez započtení invalidního důchodu. Kdyby bývala nepracovala, měla by důchod daleko vyšší.

V takovém boji se státní byrokracií se nedá vyhrát, nebo ano?

Nedá. Takže když jsem viděl, jak žije, co jí zbývá na zajištění jídla, bylo rozhodnuto. Vypočítali jsme teoretický důchod, který by paní dostávala, kdyby nedošlo k pracovnímu úrazu a kdyby v našem závodě pracovala až do odchodu do starobní penze, a uzavřeli jsme s ní smlouvu o důchodu. V ní se naše firma zavázala, že jí bude rozdíl vyplácet po celou dobu jejího života.

To je obdivuhodné a současně smutné, když soukromá firma supluje kolaps zdravého rozumu státu.

To máte pravdu. Nás nic nezavazovalo k tomu, abychom to udělali, přesto jsme cítili, že jí musíme pomoci. Už jenom z prostého lidství. Velmi mě rozčílilo, že žena, která celý svůj život navzdory těžkému úrazu pracovala, se v takové situaci vůbec mohla ocitnout.

Je advent, poprvé v historii se tradiční vánoční koncert AGC přesouvá na prostranství u Zahradního domu. Proč ta změna?

Po téměř třech letech restrikcí, které byly spojeny s pandemií covidu a nyní s ekonomickou krizí, si myslím, že příjemně strávené odpoledne v adventním čase potřebuje každý z nás. Potřebuje chvilku, kdy se zastaví a kdy si v klidu vychutná atmosféru Vánoc. A ještě může pomoci dobré věci. Vedle hudebních vystoupení jsme pozvali i chráněné dílny a neziskové organizace, aby lidem nabídly své výrobky, které si lidé mohou zakoupit, a tím je i podpořit. Zimy není třeba se bát, pro návštěvníky bude připravený horký čaj a vánočka. Přál bych si, aby se i tato akce stala v budoucnu jednou z tradic Tepličanů.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*