Policie zasahuje na severu Čech. Kvůli zneužití dotací stíhá 24 lidí

  •  

Policie zasahovala na severu Čech kvůli zneužívání dotací z Evropské unie. Podle žalobce je stíháno 24 lidí, a to v souvislosti s jejich činností v Regionální radě regionu soudržnosti Severozápad.

Žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, upřesnil, že všichni obvinění jsou podezřelí ze spáchání „zvlášť závažného zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie“ ve prospěch organizované zločinecké skupiny. „S ohledem na probíhající úkony trestního řízení nebudou v současné době poskytovány bližší informace,“ dodal. Případem se zabývají policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Některé ze zadržených policie podle ČTK vyslýchá v Praze. Server lidovky.cz uvedl, že mezi zadrženými je bývalá hejtmanka Jana Vaňhová, podnikatel a bývalý člen ODS Daniel Ježek. Policie zadržela i bývalého senátora Alexandra Nováka. Naopak Patrik Oulický, o kterém se spekulovalo, zadržení serveru popřel.

Zneužíváním dotací na severu Čech se kriminalisté zabývají od roku 2011, kdy poprvé obvinili za korupci tehdejšího ředitele Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petra Kušnierze. Ten byl koncem letošního března odsouzen k sedmi rokům vězení za ovlivňování výběru projektů dotovaných evropskými penězi.

Další tři lidé – Pavel Kouda, Pavel Markvart a Irena Kotlanová Pavla Koudu – vyvázli z podmínkami. Předsedkyně trestního senátu Kamila Elsnicová tehdy naznačila, že obžalovaní nebyli hlavními hybateli dění kolem ROP Severozápad.

s využitím ČRO Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*