Policie zadržela v kauze ROP Severozápad devět lidí

  •  

Policie kvůli machinacím s evropskými dotacemi v Regionálním operačním programu Severozápad vyslechla 18 z 24 obviněných. Na devět lidí je navržená vazba, aby nemohli ovlivňovat ještě nevyslechnuté svědky.

Konkrétní návrh na vzetí do vazby státní zástupce ještě nevydal, řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Jelikož státní zástupce má pro možný návrh na vzetí do vazby lhůtu 48 hodin, pak v této chvíli je ještě předčasné jakkoliv spekulovat o tom, zda konkrétní návrh na konkrétní osoby bude podán,“ řekla Bradáčová.

Mezi zadrženými je i bývalý předseda ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera, dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik a Miloslav Čermák, Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní, bývalá hejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová a její bývalý náměstek Pavel Kouda (dříve ČSSD).

Obvinění Fišery potvrdil jeho advokát Jaroslav Ortman. Jeho klient obvinění odmítá. „Obvinění má 183 stran. Když ho dostal včera, tak možnosti na posouzení všech věcí jsou naprosto mlhavé a špatné. V každém případě popírá, že by se dopustil trestné činnosti,“ řekl ČTK Ortman. Zároveň potvrdil, že vlivný sociální demokrat zůstává mezi zadrženými.

Nově byl obviněn také bývalý náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda (dříve ČSSD). „Nebudu nic komentovat, pokud budete chtít něco vědět, tak se obraťte na mého právníka,“ řekl Kouda. Bývalého náměstka potrestal letos ústecký krajský soud zatím nepravomocně tříletým podmíněným trestem s odkladem na pět let v zatím poslední kauze ROP Severozápad.

Fišera a Kouda tak rozšířil dosud známá a potvrzená jména obviněných, mezi kterými jsou bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji Petr Navrátil (oba ČSSD) nebo někdejší vlivní členové ODS, podnikatel Daniel Ježek a bývalý senátor Alexandr Novák.

Na seznamu všech obviněných jsou hodnotitelé projektů a také bývalý předseda ODS v Ústeckém kraji a ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala. Jeho telefon je vypnutý. Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra už dříve řekl, že Fiala čerpá dovolenou. Mluvčí Ústeckého kraje, který je jediným akcionářem Krajské zdravotní, Lucie Dosedělová řekla, že kraj o obvinění svého manažera nemá informace. „Policie se na nás neobrátila. Nemáme tedy informace, zda to tak je nebo není. A i kdyby to tak bylo, tak se k tomu nebudeme vyjadřovat do doby, než by došlo k rozhodnutí soudu,“ řekla Dosedělová.

„Jsem nyní doma, ale nechci se k současné situaci vyjadřovat,“ řekl Čermák. Podobně i Petr Horký potvrdil, že byl obviněn, ale je už na svobodě. Čeho se ale obvinění týká, nechtěl konkretizovat. Pánik nebo Navrátil telefony stále neberou.

Mezi 24 lidmi, jejichž obvinění státní zástupci oznámili, je bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz. Ten byl obviněn už loni v prosinci. Na jeho výpovědi podle některých advokátů nová obvinění stojí.

ČRO Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*