Plánovaná těžba na Cínovci zvedla vlnu nevole

  •  

Mezi lidmi panují obavy z plánované těžby a zpracování lithia na Cínovci. Starosty měst a obcí také tíží, že mají ohledně plánované těžby stále málo informací. Teplice podaly námitku proti aktualizaci Zásad územního rozvoje. Podle navržené aktualizace se má ruda s lithiem těžit nedaleko Cínovce. Odtud se má vytěžený a nadrcený kámen přepravit pomocí lanovky nebo pásového dopravníku do průmyslového areálu Dukla v Újezdečku. Tam by se z vytěžené rudy dostávalo vlastní lithium, bez kterého by se dnes neobešla řada elektronických zařízení, jako jsou mobilní telefony, notebooky nebo tablety. Vedle baterií drobných elektrozařízení je lithium klíčovým komponentem elektromobilů či velkých baterií pro krátkodobou akumulaci elektřiny.

Těžba přinese mnohá negativa

Vedení lázeňského města opakovaně kritizuje komunikaci vlády ohledně těžby. Obává se také mnoha negativních dopadů na kvalitu života ve městě. „Jednalo by se o další zásah do krajiny, v regionu, kde se historicky velmi těžilo, zhoršovalo se výrazně prostředí pro život, je to zásah do krajiny, kde kvůli těžbě zanikly i některé obce,“ vysvětlil primátor Štábl s tím, že jak mezi veřejností, tak mezi starosty okolních obcí, tak panuje oprávněná obava o dopad na životní prostředí.

„Jako primátorovi a krajskému zastupiteli mi záleží na vyjasnění všech aspektů těžby a zpracování lithia, a to jak vůči okolním obcím, tak i vůči našemu lázeňskému městu. Včetně možného pozitivního přínosu pro celý region,“ přiblížil teplický primátor a dodal, že v tuto chvíli je ještě mnoho nevyjasněných otázek, kvůli kterým nemůže projekt v blízkosti Teplic podpořit.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*