Odešel designér porcelánu, autor biomorfních a aerodynamických tvarů Jindřich Marek

  •  

Významný český designér porcelánu a spolutvůrce takzvaného bruselského stylu ak. soch. Jindřich Marek zemřel v pondělí 1. srpna v Teplicích ve věku 91 let.

Jeho životní dráha byla nejprve spojena s působením na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde studoval v ateliéru prof. Otty Eckerta a také pod vedením Stanislava Ulmana. Jeho významnými spolužáky v ročníku byli mimo jiné sklářští výtvarníci Vratislav Šotola a Jiří Harcuba nebo autorky keramiky, spolužačky z ateliéru keramiky Hana Benešová, Marta Taberyová a Blažena Martiníková. Hned po absolutoriu se Jindřich Marek přesunul do centra českého porcelánu v Duchcově a Dubí u Teplic. Právě v duchcovské porcelánce se Markova autorská dráha rozvíjela. Jeho celoživotní působení v západních Čechách bylo spojeno také s tvorbou pro veřejný prostor.

Rozsáhlé ukázky jeho tvorby se nachází ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Uměleckoprůmyslového musea v Praze a v Regionálním muzeu v Teplicích. V roce 2020 věnoval Jindřich Marek ukázku bruselského porcelánu do Městského muzea Lanškroun.

Rozloučení s ak. soch. Jindřichem Markem proběhne v pátek 5. srpna 2022 v 11 hodin v obřadní síni na hřbitově v Teplicích.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*