Odborníci se snaží zachránit Reinerovu fresku v Duchcově

  •  

Vzácnou Reinerovu fresku z 18. století ničí v betonovém pavilonu zámecké zahrady v Duchcově vlhko. Zabránit dalšímu chátrání si podle odborníků vyžádá čas.

„Opatrnost je na místě,“ vysvětlil Marian Hochel, kastelán duchcovského zámku. Některé kroky totiž mohou být nevratné a fresku by mohly definitivně poničit.  Dělníci tam během uplynulých dvou let vyměnili vstupy, skla, aby byla budova neprodyšná. Stavbu bylo třeba odizolovat. Práce vyšly na zhruba milion korun.

To nejnutnější je tedy hotovo a záchrana teď vstupuje do další etapy. V novém roce budou odborníci měřit klima v pavilonu, aby se mohli rozhodnout, jak dál postupovat. Buď zjistí, že dosavadní opatření stačí a začnou se připravovat restaurátoři. Nebo se ukáže, že se na stropě ještě sráží vlhkost a bude třeba řešit vzduchotechniku. Další práce pak budou pokračovat v letech 2018 až 2019.

Čím je tato Reinerova freska tak výjimečná? Autor namaloval nanebevzetí Panny Marie na oválnou kupoli kostela barokního špitálu v 18. století. V minulém století fresku ohrozila těžba hnědého uhlí. Plány totiž počítaly s likvidací většiny města Duchcov. Těžit se mělo i pod špitálem. Památkáři proto fresku v roce 1956 do té doby nevyzkoušenou metodou sundali a dílo rozdělili na kusy.

Těžaři sice slíbili, že po vytěžení sloje pod špitálem postaví jeho repliku, slib ale nesplnili. V 70. letech pak navrhl architekt Jan Sokol pro zámeckou zahradu nový pavilon a freska byla začátkem 80. let přenesena na jeho strop.

Podle kastelána Marina Hochel je pavilon jedinečným dílem a spolu s freskou mementem důsledků těžby uhlí.

ČRO Sever/G. Hauptvogelová

 


  •  

1 komentář u Odborníci se snaží zachránit Reinerovu fresku v Duchcově

  1. cit: Podle kastelána Marina Hochel je pavilon jedinečným dílem a spolu s freskou mementem důsledků těžby uhlí.
    Něco tak hnusného jako je ten nesmyslný betonový pavilon se opravdu nevidí. I proto, že je to veřejně nepřístupné a hyzdí to park v Duchcově, mohli by to klidně celé prohnat drtičem a nic by se nestalo. Ušetřené peníze by se jistě daly využít smysluplněji.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*