Obnovu požárem zničeného Dvojhradí podpoří sbírka

  •  

Hojně navštěvovaná restaurace zámeček Dvojhradí ve mstišovské  lesní oboře, který na konci září vyhořel, by se časem mohl vrátit do původní podoby. Záchrana je díky dobročinné sbírce zase o něco reálnější. Sbírku vyhlásil Spolek přátel obory Mstišov ve spolupráci se Spolkem A. S. Ghost Czech Force.

Peníze od dárců doplní prostředky získané z pojištění po skončení vyšetřování příčin požáru a z vlastních zdrojů majitelů. Zájemci mohou přispívat libovolnou částkou buď bankovním převodem na     558 118 8349/0800 nebo vhozením hotovosti do zapečetěné kasičky u vchodu do obory. „Z prostředků budou hrazeny pouze náklady související s opravou objektu do jeho historické podoby,“ upřesňují organizátoři sbírky.

Proč požár propukl, zatím není jasné. „Příčina je stále předmětem vyšetřování,“ řekl policejní mluvčí Daniel Vítek.  Vrátit objekt do původního stavu bude podle majitele Dvojhradí složité a bude se řešit s památkáři. „Výše škody zatím není stanovená. Odhadujeme ale, že dostat budovu do původního stavu vyjde asi na čtyři miliony korun,“ řekl majitel Jiří Novák.

Před zimou bude zámeček vyklizen a strženo první patro, poté bude provizorně zastřešen a jen toto bude stát zhruba 300 000 korun.

Barokní lovecký zámeček Dvojhradí je národní kulturní památkou, byl postaven kolem roku 1700 hrabětem Clary Aldringenem.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*