Kvůli nedostatku sněhu musí školy rušit nebo odkládat lyžařské výcviky. Rodiče pak zvažují, jestli svému dítěti lyžařský výcvik zaplatí. Jde totiž o tisícové částky jak za výstroj, tak za ubytování. Některé školy proto organizují lyžařské výcviky nejen pro sedmé třídy, ale pro více ročníků najednou.
„Nelyžujeme, proto synovi musíme pořídit úplně z gruntu všechno oblečení, půjčit mu lyže, helmu, páteřák, dát mu na vleky, takže to je otázka, minimálně, pokud budu při zemi, šesti tisíc,“ konstatuje Veronika Korejsová z Mostu, matka studenta sekundy víceletého gymnázia, který má vyrazit na lyžařský výcvik.
Samotný kurz na týden totiž stojí čtyři tisíce korun. Právě peníze vedou často rodiče k tomu, že své děti ze školy omluví. Na základní škole Za Chlumem v Bílině na Teplicku proto na lyžařský výcvik jezdí děti z několika ročníků najednou, jen sedmáci by ho totiž nenaplnili.
„Ten lyžařský výcvik je celkem drahá záležitost pro rodiče, i když tedy město přispívá tisícikorunou, tak na ten týden ten lyžařský výcvik vyjde čtyři tisíce pobyt a samozřejmě nějaké vybavení,“ doplnila ředitelka školy Eva Flenderová. Na týdenní lyžařský výcvik proto jezdí spolu děti od druhé do deváté třídy.
„Jezdíme přibližně od druhé třídy až do té deváté. Ty děti se společně seznámí v průběhu lyžařského výcviku, ti větší jsou potom schopní pomoci těm mladším.“
Není sníh? Přichází na řadu náhradní program
Už druhou zimu ale zažívají české hory nedostatek přírodního sněhu. Letos kvůli teplotám nad nulou není možné ani uměle zasněžovat. Školy tak musí volit náhradní program.
„V případě, že sníh není a výcvik je zrušen, tak tady dáváme náhradní program, kdy mají sportovní kurz, kdy využívají zimní stadion v Bílině. Popřípadě se dělá výjezd jedno nebo dvou denní aspoň na běžky v rámci okolí,“ vysvětluje Miroslava Aulíková, zástupce ředitele bílinské pobočky Podkrušnohorského gymnázia v Mostě.
Svou zkušenost se zrušením lyžařského výcviku má i bílinská základní škola.
„To se nám stalo v loňském roce, opravdu na Klínovci sníh nebyl už v tu dobu, tak jsme přesunuli lyžařský výcvik až na prosinec, kdy taky sníh bohužel nebyl, tak jsme jeli na takové turistické pobyty na hory, dojížděli jsme každý den,“ vzpomíná ředitelka školy Eva Flenderová.
Školy tak i letos odvolávají lednové termíny lyžařských kurzů, komplikace to představuje i pro penziony, kde mají školy ubytování zamluvené. Ve většině případů ale zatím ochotně termín posouvají podle přání škol.
Jan Beneš/ČRo
Přidat komentář