Nemocní žloutenkou přibývají, v sousedním Ústí se objevil i černý kašel

  •  

Nemoc špinavých rukou se objevuje napříč celým Ústeckým krajem. Nejvíce nemocných je z okresu Ústí nad Labem a to ze všech částí města a ze všech skupin obyvatel. Celkem prošlo letos od srpna do listopadu Infekčním oddělením ústecké nemocnice už téměř 300 nemocných s hepatitidou A.

Žloutenka se sice vyskytuje především v Ústí nad Labem, ale objevila se i v dalších městech, například v Děčíně, Litoměřicích a nyní také v Krupce. V Krupce jde hlavně o lidi, kteří se přistěhovali z ústeckého Mojžíře. Za poslední listopadový týden hygienici odhalili dalších 22 případů.

„Virem hepatitidy A se může nakazit každý. V posledních týdnech přicházejí do nemocnice i lidé, kteří nepocházejí z vyloučených lokalit, nevědí o žádném kontaktu s nemocným a jsou překvapeni, že se nakazili. Průměrná délka hospitalizace je 14 dnů, následuje rekonvalescence trvající několik týdnů a zákaz námahy a sportu obvykle na 3 měsíce“, říká primář Infekčního oddělení Pavel Dlouhý.

Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.

Kromě žloutenky se v sousedním Ústí objevil i černý kašel, kterým onemocněla žákyně z Fakultní ZŠ České mládeže. Hygienici ale v souvislosti s tímto případem žádná opatření nechystají.  Doporučují rodičům zkontrolovat, zda děti mají základní očkování a přeočkování.

Černý kašel je nebezpečný zejména pro děti. Jde o velmi silný, dráždivý až dávivý kašel, který při nadechování může připomínat kokrhání. Typické bývá i vykašlávání hlenu a velice vysoké teploty.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*