Nebe, peklo i ráj v Horním Vysokém

Zdroj: Arkadie Teplice
  •  

Stejně jako předchozích devět let, vyrazili i letos, podesáté, žáci soukromé speciální školy Arkadie, klienti stacionářů Arkadie, ale také jejich sourozenci a kamarádi se se svými vedoucími na dvoutýdenní integrovaný tábor do chatové osady „zdravotník“ v Horním Vysokém u Úštěku.

Tábor jako vejce vejci podobný řadě jiných prázdninových táborů a přece trochu jiný. Účastníci tábora se zdravotním postižením se učí s pomocí druhých zdolávat překážky spojené s pobytem v přírodě, jejich zdraví kamarádi a sourozenci zase umění pomoci tak, aby to tomu druhému nebylo nepříjemné. To všechno jen tak mimochodem, v běžné táborové činnosti, zarámované do celotáborové soutěže na téma „nebe, peklo, ráj“.

Soutěžní disciplíny domýšleli vždy zástupci všech tří oddílů – Svatoušků, BLBL bandu a Dětí ráje. A do takového rámu se vejde při troše fantazie opravdu všechno, od výroby triček táboráky, výlety (letos i na kole), koupání, soutěže táborových talentů, stezky odvahy až po sportovní aktivity. Těm dominovala soutěž „Špekobijec“, která v sobě zahrnovala sporty běžné i značně exotické. „Obzvláště dobrý zvuk měla letos táborová hymna,“ říká Martina Vitvarová, zástupkyně ředitele školy a vedoucí tábora v jedné osobě, „hlavně díky talentovaným dětem a vedoucím. Dáda jako obvykle kytara, Slávek basová kytara, Róza příčná flétna, Bára housle, Míša klávesy, a skupinku flétnistů letos obohatily i Dita s Martinou, které se konečně pod vlídným pedagogickým Dádiným působením naučily hrát na flétnu.“ Zkrátka na táboře se opravdu nikdo nenudil.

To všechno samozřejmě nelze dělat bez podpory řady ochotných lidí či institucí. Po celá léta táborníkům vytváří nadstandardní podmínky provozovatelé zařízení manželé Karlovi, pobyt zpestřilo svým představením divadlo Krabice Teplice, ohňová show Orbis de Ignis manželů Strůnových a Petra Milnera či ukázka techniky a práce lovosických hasičů.

Firma Fakeer zastoupená Richardem Němcem klientům věnovala nápoje ze speciální edice. Poděkování patří pochopitelně partě vedoucích, kteří dětem věnovali svůj volný čas a našli si vždy řešení pro každou situaci, kterých se na takto specifickém táboře najde vždy řada. Velkou pomocí je i finanční podpora v rámci dotačního programu “Volný čas 2016” vyhlašovaného Ústeckým krajem.

Horní_Vysoké_03 Horní_Vysoké_02 Horní_Vysoké_01

Josef Hon


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*