Na komíně AGC se vylíhla tři sokolí mláďata

  •  

Na komíně teplické sklárny AGC Flat Glass Czech spokojeně sídlí sokolí pár, kterému se i letos podařilo přivézt na svět tři mláďata. Ornitologům se dvě z nich podařilo okroužkovat. Třetí vylétl z hnízda dříve. Celkem sokolí pár od roku 2016, kdy pro něj skláři instalovali umělé „hnízdo“ na jednom z místních komínů, přivedl na svět osm mláďat sokola stěhovavého.

„Je skvělé, že se „naší“ sokolí rodině na komíně evidentně dobře daří. I podle ornitologů je to výborná zpráva, protože právě industrializace a používání pesticidů stojí za velkým úbytkem těchto dravců. Umělé „hnízdo“ jsme na náš komín instalovali před čtyřmi roky. Prvním rokem sokoli plechovou krabici zcela ignorovali, ale v dalším roce už ji využili k zahnízdění a vyvedení mláďat,“ řekla Jitka Bártová z AGC Flat Glass Czech, která pobyt sokolů mapuje.

Ornitolog pod dozorem podnikových hasičů každý rok mláďata ještě v hnízdě kroužkuje. „Vždy vystoupá na komín a za projevů nevole sokolích rodičů ‎okroužkuje mláďata a zkontroluje fotopast. Letos se mu podařilo okroužkovat pouze dvě mláďata v hnízdě. Třetí už bylo větší a hnízdo opustilo,“ doplnila Jitka Bártová.‎

Díky fotopasti a kroužkování sokolů například v AGC Flat Glass Czech vědí, že dnešní sokolí samec na komínu sklárny je dravec, který se vylíhnul v roce 2016 v areálu litvínovského Unipetrolu.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*