Muzeum chystá další komentovanou prohlídku k výstavě skla ze Mstišova

Navštivte zajímavou výstavu. Foto: Teplické muzeum
  •  

Teplické muzeum připravilo další komentovanou prohlídku zajímavé výstavy s názvem Sklo ze Mstišova, známe – neznámé. Prohlídka se uskueční za účasti sklářských výtvarníků Hany Machovské a Vladimíra Míky se uskuteční ve středu 9. září od 17 hodin.

Výstava hutního skla ze zaniklé sklárny, která kvůli předpokládané těžbě uhlí ukončila výrobu v roce 1964. Produkce se následně přesunula do n.p. Moser Karlovy Vary, kde byla po pěti letech ukončena a pomalu se začala vytrácet z povědomí veřejnosti. Dekorativní a užitkové sklo z let 1956 – 1964 tak čeká půl století na patřičné zhodnocení. Ve své době bylo prezentováno na nej-významnějších evropských výstavních akcích (Expo 58 v Bruselu, Expo 67 v Montrealu nebo Expo 70 v Ósace) i v renomovaných odborných časopisech. Dnes je sklo ze Mstišova sběratelskou záležitostí, skrývá však některé otazníky. K jejich odstranění může napomoci právě tato výstava, která vzhledem k rozsahu i náročnosti přípravy nese punc jedinečnosti.

Jedná se o historicky první výstavu zaměřenou výhradně na Mstišovské sklo. Teplické muzeum ji připravilo ve spolupráci se soukromými sběrateli, s muzei v Liberci a Jablonci nad Nisou a slavným karlovarským podnikem Moser, a.s.

Expozice přináší hned několik pohledů na mstišovské sklo – seznamuje s historií sklárny, poučuje o zvláštnosti technologie i specifickém designu skla spojeného se jmény významných výtvarníků, Františka Zemka, Hany Machovské, Vladimíra Míky a Karla Zemka, kteří byli kmenovými návrháři sklárny. Mimo nich však ve sklárně příležitostně tvořili další slavní sklářští designéři, například Emanuel Beránek, Jitka Forejtová nebo Miloš Filip.

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*