Hadí lázně už nejsou kulturní památkou, rozhodl ministr na odchodu

  •  

Před odchodem z resortu stihnul dnes už bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) vydat rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou. Provedl jej navzdory památkářům, kteří ho za to ostře kritizují. Server Neovlivni.cz informoval, že Staněk tímto krokem vyšel vstříc majiteli lázní a teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi, který má blízko k prezidentu Miloši Zemanovi.

Připomeňme, že spory o celý klasicistní komplex se vedou už bezmála deset let. Památkáři dlouhodobě odmítají vyjít vstříc návrhům zmiňovaného developera Jaroslava Třešňáka, který bych chtěl lázně přestavět. Podle památkářů totiž mělo dojít k zbourání celé historické budovy. Na jejím místě pak měla vyrůst nová stavba.

Náměstek teplického primátora Jiří Štábl (ANO) si myslí, že toto rozhodnutí, které snímá z budovy památkovou ochranu, může zkomplikovat jednání o možném odkupu budovy ze strany města. „Jeví se mi to tak, že majitel nyní prakticky ztratil důvod k prodeji městu, protože největší komplikaci představovala památková ochrana, která nechtěla povolit různé varianty, případně přestavby objektu. Podle Štábla se nyní otevírá cesta k prakticky volnému nakládání s budovou. Teplický politik ale připomíná, že zmiňovaná budova se stále nachází v památkové zóně. „Tento krok bohužel také „zklamal“ řadu Tepličanů, kteří se opakovaně o stav Hadích lázní zajímali. Doufám, že se nenaplní černé scénáře, kdy by mohlo dojít k jejich demolici. Přeji si, aby Hadí lázně neskončily stejně neslavně jako některé známé historické stavby v Teplicích,“ podotýká Štábl.

S rozhodnutím nesouhlasí ani teplická TOP 09. „Změnit rozhodnutí památkářů i vlastního ministerstva považuji za nehorázné, ale nepřekvapuje mě to. Po osudu Městských lázní se tak naplňuje též osud Hadích lázní, a to opět rukou teplického „patriota“, Jaroslava Třešňáka. Poté, co neuspěl na teplickém zastupitelstvu, využil linku Zeman – Staněk, jejíž hradní část ostatně léta sponzoruje,“uvedl Jan Hadraba, teplický zastupitel za TOP 09.

Celá tato situace se nelíbí ani řediteli Archivu města Ústí nad Labem Petru Karlíčkovi. „Je to skandální rozhodnutí. Jak poslední rozhodnutí bývalého ministra, tak dlouhodobé snahy dotyčného podnikatele. Jakoby pořád platilo, že v pohraničí je možné všechno. Mrzí mě, že je v regionu mezi podnikateli pořád jen málo skutečných patriotů,“ uvádí Karlíček.

Vlastník lázní, firma JTH chce do budovy investovat 200 milionů korun a na místě zřídit lázeňskou léčebnu pro více jak dvě stovky dětí s pohybovými poruchami. Server Neovlivni.cz také připomíná, že majitel firmy JTH Jaroslav Třešňák patřil mezi nejštědřejší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana. „Pan Třešňák není momentálně v České republice. Co nejdříve se vyjádříme,“ odpověděl na dotaz redakce mluvčí Skupiny JTH Karel Schön. Hadí lázně byly prohlášeny kulturní památkou v roce 1958. Svému účelu přestala budova sloužit na přelomu tisíciletí a skupina JTH jí vlastní od roku 2006.

 

 

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*