Mezinárodní den orangutanů. Připojí se i ústecká zoo

  •  

Ústecká zoologická zahrada se v sobotu připojí k oslavám mezinárodního dne orangutanů. V této souvislosti chce veřejnost upozornit, co tyto lidoopy v přírodě nejvíce ohrožuje.

Orangutani patří k nejohroženějším živočichům světa, velký vliv na to má úbytek jejich přirozeného prostředí kvůli kácení tropických deštných pralesů na Sumatře a Borneu.

„Orangutani žijí v současné době pouze na dvou ostrovech – Sumatře a Borneu. Bohužel, právě Indonésie a Malajsie jsou největšími pěstiteli palmového oleje, takže plantáže palmy olejné jsou zakládány na místě vykáceného či vypáleného pralesa. Ztráta přirozeného prostředí je největší hrozbou, které orangutani, ale i řada dalších živočichů čelí,“ říká tisková mluvčí Věra Vrabcová.

Všechny informace a mnoho dalších se zábavnou formou mohou dozvědět návštěvníci zoo v sobotu 17. srpna. „Program začíná v 13:00 hodin u výběhu orangutanů, ovocný nízkokalorický dort a další schovanou potravu dostanou jak samice Ňuninka a s dcerou Cantik, tak i náš kříženec orangutana bornejského a sumaterského Ferda, který před 17 lety, přesně 23. srpna, dorazil z pražské zoo zaplavené povodněmi, které tehdy naše kolegy postihly. Ferda je nejstarším orangutanem v UCSZOO, v říjnu oslavíme jeho padesátiny. Enrichment pro orangutany bude připravovat i náš host dne – herec Leoš Noha, se kterým si na toto téma popovídáme. Známý herec je původem Ústečák, který se přestěhoval do Prahy, náš Ferda to má přesně naopak,“ vysvětluje Nikola Roštejnská.

„Další program se koná u pavilonu šelem, kde jsou od 13:30 do 16:00 hodin připraveny různé aktivity pro děti. Mohou si vyzkoušet hašení pralesa, určit, s kým se orangutani v přírodě potkávají, vytvořit si orangutaní masku či otisk ruky v porovnání s končetinou dospělého samce a seznámit se na stanovišti s výrobky bez palmového oleje včetně ochutnávky,“ doplňuje Nikola Roštejnská.

„U pavilonu je připravena i výstavka fotografií přímo z Bornea, která souvisí s naším ochranářským projektem Pesisir Balikpapan. Ten zoo podporuje od roku 2007, vlajkovým druhem byl zvolen endemický primát kahau nosatý,“ navazuje Matěj Kynšt.

„Kromě toho se návštěvníci mohou zapojit do jednoduchého vědomostního kvízu, výherce získá stylovou orangutaní cenu – plyšáka, velkou fotografii orangutana Ferdy, suvenýry s motivem našich orangutanů, brožurku o Ňuňákovi a rodinnou vstupenku do ústeckého muzea, kde je této zvířecí osobnosti naší zoo věnována samostatná expoziční místnost. Celé odpoledne zpříjemní hudební vystoupení skupiny Aneboafro,“ dodává Matěj Kynšt.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*