Kronika teplických šermířů je nenávratně pryč

  •  

Pojďme se společně podívat do historie teplického šermu.
Se smutkem vzpomínám na oddílovou kroniku, která byla uložena v naší klubovně.  Ta se nacházela v Teplicích, ulici U nádraží, v domě číslo popisné pět. Byly to dvě místnosti v přízemí, vybavené starožitným nábytkem a malými kamínky na uhlí. Škoda čepelí a dalšího materiálu. Naposledy jsem v klubovně byl někdy v roce 1982 nebo 1983. A dnes již je všechno nenávratně pryč, včetně kroniky. Naposledy jsme šermovali na ZDŠ Karla Aksamita (pamětníci znají spíše jako kino Imperátor), která se nacházela naproti trnovanské věčné „Pomocné základní škole“. To byl, tuším, rok 1982 nebo 1983.

Předtím se šermovalo v tělocvičně na ZDŠ U Nových lázní, kam jsem se později vrátil s partou „historických šermířů“. V publikaci Teplice – lázně v Čechách – Průvodce městem vydané roku 1957 jsem našel na zajímavou informaci, cituji: „Jednota Baník Teplice má celkem 14 oddílů, mezi nimi oddíl šermu, table-tenisu, lehké atletiky.“ To je zatím nejstarší písemná zmínka o činnosti našeho oddílu. Na sklonku roku 2003 jsem byl pozván s Emilem Novým do Prahy na oslavy při příležitosti 90. let Českého šermířského svazu.

V průběhu večera jsem mluvil s několika pamětníky, kteří kdysi v Teplicích šermovali. Ale to byla šedesátá a sedmdesátá léta, republikové turnaje a šermovalo se i na Malém sále teplického divadla za mohutného potlesku lázeňských hostí. Počkejte si na další povídání o historii našeho klubu.

Karel Biebl, Klub sportovního šermu Teplice


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*