Kale selhával organismus, eutanázie byla nutná

  •  

Slonice Kala se zejména v posledních letech potýkala s dlouhodobými zdravotními problémy, které byly průběžně řešeny. Akutní problémy s končetinami vyústily v operaci levé přední nohy loni v červenci a v listopadu.

„Kale byla věnována zvýšená pozornost a péče, ale dlouhodobě byl pozorován úbytek hmotnosti a ztráta svalové hmoty, takže se několikrát stalo, že ve stáji spadla a na nohy se postavila pouze s pomocí lidí a speciálních popruhů. Poslední pád byl osudný, došlo k němu ve venkovním výběhu v pondělí 4. února. Byl realisticky zhodnocen její zdravotní stav a padlo rozhodnutí o eutanázii, neboť docházelo k celkovému selhání celého organismu,“ přibližuje mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Problémy s nohou byly dlouhodobé a v poslední době se zhoršovaly. V posledním půlroce 34letá Kala prodělala dvě operace, v srpnu a na začátku prosince. Byl jí odstraněn hluboký absces a později nefunkční tkáň z oblasti zánětu.

Zdravotní problémy Kaly souvisely s tím, že přišla o matku v útlém věku, ještě ve své domovině ve Vietnamu, odkud přišla 30. listopadu 1985 do ústecké zoo. Navíc měla poranění levé přední nohy, sice zahojené, ale znamenalo to, že končetina byla viditelně poškozená a nedocházelo tak k dostatečnému prokrvování.

Slonice Kala a Delhi byly symbolem ústecké zoo a velkým lákadlem pro návštěvníky, ale budoucnost jejich chovu v ústecké zoo je nejistá a bude záležet na mnoha faktorech. „Na jednání se zřizovatelem, městem Ústí nad Labem, o finančních možnostech a samozřejmě na doporučení koordinátora chovu slonů. Delhi nemůže zůstat dlouhodobě samotná, protože sloni jsou stádová zvířata a osamocení je pro ně velmi traumatizující. Navíc byly s Kalou nerozlučné družky od jejího příchodu v roce 1987, takže nyní první týdny a měsíce ukáží, jak těžce bude tuto zásadní změnu snášet,“ dodává mluvčí zoo.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*