Jan Michalovič: Lovil jsem zlatokopku na Benešáku

  •  

Svá první videa natočil youtuber Jan Michalovič v Teplicích. Začínal s nachytávkami, které byly drsnější, než byste čekali. Dnes má jedno video na youtube statisíce zhlédnutí. Jeho snem je režie a scénáristika. Teď točí seriál, který už se dočkal promítání na seriálovém festivalu, pořádaném Českou televizí. A třetí díl se odehrává v oseckém campu.

Co vás vedlo k tomu, že jste začal natáčet videa?

Odmalička mě fascinovala kamera a rád jsem se natáčel. Baví mě tvorba filmů, beru to jako start filmařiny.

Přiblížíte nám, jaká videa jste třeba udělal?

Točil jsem různá odvětví, na začátku hlavně nachytávky lidí, sociální experimenty, pomsty zlodějům a různé vtipné skeče. Teď už točíme hlavně komediální seriál. V Teplicích jsem točil moje první videa vůbec, první nachytávky. Zajel jsem do Dubí a ptal se prostitutek na doklad EET a mluvil špatnou němčinou. Pak jsem na Benešáku ulovil zlatokopku, zrovna tohle je druhý nejsledovanější prank (takové drsné video bych dnes už nenatočil). A v poslední řadě jsem zkoušel poctivost lidí na ulici.

Jste tedy youtuber?

Ano, dá se to tak říci, ale já tohle označení nemám rád. Já chci být něco víc, pro mě jsou ostatní youtubeři odpad, až na pár výjimek.

Jsou těžké filmařské začátky?

Ano, velmi těžké, ale velké úspěchy nejdou bez těžkých začátků, je divné, že mluvím o velkých úspěších, když nemám ještě žádný na kontě, zatím mám jen ten těžký začátek :-). Hlavně proto, že jsem si zvolil těžkou cestu, nemám v rodině filmaře ani vystudovanou školu, o to víc mě láká to dokázat a všem pochybovačům vytřít zrak, což beru jako takovou třešničku na dortu, dělám to hlavně pro sebe.

Je náročné v současné době ve vašem oboru prorazit?

Ano, to je také obtížné, jelikož trh je troufám si říci přesycen, všude něco, proto musíte mít něco extra, ať je to nápad nebo samotné provedení videa/filmu.

A co herecká kariéra, ta vás neláká?

Ta mě láká ze všeho nejvíc! Proto jsem vlastně začal točit, abych ukázal, co ve mně je. Dost se ale vidím i jako scénárista a režisér. Hmm, když se nad tím zamyslím, zní to dost namyšleně :-).

Dá se tím uživit, nebo se věnujete i něčemu jinému?

Momentálně se tím živím. Ale jasně, že jsou měsíce, kdy to jde dobře, ale někdy zase hůře. Je to prostě práce jako OSVČ.

Kde svoje nachytávky točíte?

Zejména ve větších městech, po celém Ústeckém kraji. Ale točili jsme už taky v Praze, Českých Budějovicích nebo v Mladé Boleslavi.

Co na na vaše videa říkali rodiče? Přeci jen je to jiná generace…

Rodiče mě podporují, je to sice jiná generace, ale krev máme stejnou, takže i smysl pro humor. Každému se samozřejmě líbí něco jiného, ale zkrátka je moje práce baví.

Na čem v současnosti děláte?

Na Youtube jsem točil hlavně nachytávky, ale po roce jsem se chtěl posunout dál. Řekli jsme si kolegy, že natočíme pětidílný seriál na televizní úrovni o retro otci a jeho zdravě dementním synovi. Tato obyčejně neobyčejně neúplná rodina zažívá různá vtipná dobrodružství. Otec se s matkou rozvedl a má syna ve střídavé péči, je mu vzorem, syn k němu vzhlíží, ale není jednoduché žít v dnešní moderní době, když sám otec se zasekl v té staré komunistické.

První díl se odehrával na horách, klasická otcova škola lyžování, která se poněkud zvrhla. Tento díl se dostal i na seriálový festival do Brna pořádaný Českou televizí.

Druhý díl byl z víkendového pobytu na chatě, typické chatařské aktivity a návštěva otcova bratra, který je jeho pravým opakem, zkrátka opravdu frajer. Závěrečné opékání buřtů mělo netradiční konec. Tento díl jsme promítali v mosteckém kině Kosmos a podařilo se nám vyprodat malý sál. No a konečně tento třetí díl jsme plánovali jako letní dovolenou a domluvili jsme se na spolupráci s městem Osek, že právě tato dovolená se bude odehrávat v místním kempu.

Třetí díl bude velký, nechci v žádném případě prozrazovat děj, ale objeví se zde nové postavy a diváci uvidí staré dobré kempování s mnoha zážitky. A nebýt mých kolegů, nemá tento seriál tu správnou šťávu. Poslední dva díly budou do konce listopadu. A jak osudy této dvojice dopadnou? To se nechte překvapit.

Kde se dá seriál vidět?

Seriál je možné vidět na mém Youtube kanále: Jan Michalovič.

Zmínil jste, že jste točil v Oseku, jak se vám Teplice a jejich okolí líbí?

Osek mě maximálně překvapil, jezdil jsem tam jako malý a dost se změnil. Může se to rovnat velkým kempům. Krásné prostředí a ještě lepší podmínky na natáčení. Teď když jsme strávili celý jeden týden natáčením, byl jsem velmi překvapený, jak se tam vše změnilo k lepšímu, tolik aktivit, možností na procházky a příjemný personál, co se o autokemp stará. Vždy když máme volno, rádi se tam vracíme.

A máte zde na severu Čech nějaká oblíbená místa/města?

Ano, vyrůstal jsem na Klínech, kousek nad Litvínovem, jsem kluk napůl z vesnice a napůl z města, od všeho něco, vždy využiji, co je zapotřebí.

Jaké plány v profesním životě máte do budoucna?

Vybral jsem si tenhle obtížný směr poměrně pozdě, ale snažím si splnit cíl, točit a zároveň se tím s klidnou hlavou uživit. Sebe a v budoucnu i rodinu. Když to nepůjde, zvolím úplně jiný směr. Hlavně teď chceme dokončit pětidílný seriál a začínám pracovat na scénáři pro celovečerní film.

Máte čas na jiné koníčky?

Jasně, mám rád motorsport všeobecně, hodně relaxuji na své motorce, ty se mě drží už od „náctitého“ věku. Na vyčištění hlavy na motorce si vždy čas tak nějak najdu. Nejvíc mě baví, když to spojím s nějakou schůzkou třeba.

Jak nejraději relaxujete?

To bude ta motorka, ale také to je samota, samotu myslím někde v přírodě s někým, koho mám rád. V lese je čistý svět, nenajdete tam nějakou reklamu nebo nápisy, když se nad tím zamyslíte, nynější prostředí nás nutí stále podvědomě něco číst… zmiňované reklamy, značky všeho druhu, technika, cedule… je toho miliony kolem nás, aniž bychom si to uvědomovali, jsme toho součástí a náš mozek se unavuje. Každý potřebuje vypnout, já vypnu mimo civilizaci v klidu.

Jaké máte životní motto?

Když nejde o život, jde o ho…

A kde se vidíte například za pět let?

V práci, která mě baví, naplňuje, tudíž u filmařiny, ale nikdy neříkej nikdy, třeba jiným profesím.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*