Hrad Kyšperk ožil středověkými řemesly

  •  

Zřícenina hradu Kyšperk nad Krupkou se již potřetí za sebou vrátila o několik století zpět, aby se malí i velcí návštěvníci mohli podívat, jak se žilo ve středověku. Supí hrad, jak se také Kyšperku říká, totiž poslední zářijovou sobotu znovu ožil díky nadšencům z místního sdružení Krupka naše město a jejich přátelům z celé republiky, kteří příznivcům historie ukazují středověká řemesla i způsob tehdejšího života.

„Stejně jako při konání předchozích ročníků hrad Kyšperk patřil středověkým řemeslům a rytířům i letos. Akci již můžeme směle nazývat tradicí, protože letos se konal již třetí ročník,“ uvedl Tomáš Liška ze sdružení Krupka naše město. Supí hrad se tak ocitl v době před více jak 600 lety, kdy bylo toto místo plné života. 

Návštěvníci mohli vidět ukázky dobových řemesel, střelbu z luku, soubojovou arénu, palbu z houfnic, tarasnic i píšťal, ochutnat středověkou kuchyni. „Všichni si mohli prohlédnout, jak se dříve pletly košíky, pracovalo s kůží, vyráběly svíčky, kroužkové zbroje, jak vypadala práce kováře, šindeláře, mincíře, brašnáře a mnoho dalšího. Na střelnici si každý mohl zastřílet z luku a děti i dospělí mohli vstoupit do zápasové arény a měkčenými zbraněmi svést souboj,“ přiblížil za organizátory celodenní program na Kyšperku místní patriot Jan Růžička. Ke každému řemeslu byl navíc podán komentář.

Je již tradicí, že vstupné organizátoři nevybírali a celá akce tak byla pro ty, kteří si vyšlápli kopec na Kyšperk, zdarma. Kromě středověké kuchyně, a to včetně výroby oplatek dle originálního receptu z počátku 16. století, byly k dispozici i soudobé pochoutky, takže kdo měl chuť se najíst či napít, mohl ochutnat klobásy, pivo či limonádu.

„Celou akci jsme připravovali již v podstatě od jara. Bylo třeba připravit program, pozvat účinkující a vůbec zajistit celou organizaci. O to větší máme radost, když se vše vydaří a ti, kteří na Kyšperk dorazí, odcházejí spokojení. Jsme na naši minulost hrdí, a proto tuto i jiné akce pořádáme, abychom ji přiblížili všem, kteří o to mají zájem,“ doplnil Jan Růžička s tím, že smyslem celé akce je co nejvíce lidem, a především dětem, ukázat, jak může být historie zajímavá. 

Organizátoři přislíbili, že akce se bude konat také příští rok touto dobou. Máme se tedy všichni na co těšit. 

Rostislav Kadlec, Krupka


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*