Hornická Krupka nově na seznamu v UNESCO

Foto: krupka-mesto.cz
  •  

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří byl připsán na seznam UNESCO. Stalo se to začátkem července na 43. zasedání Výboru světového dědictví v ázerbájdžánském Baku. Významnou součástí hornického regionu je i město Krupka a její Hornická krajina Krupka.

„Je pro nás ctí, že se Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří ocitl po boku dalších památek světového dědictví. Na tuto chvíli dychtivě čekali i obyvatelé krušnohorského regionu, který se opírá o stovky let trvající tradici společného soužití lidí na obou stranách hranice,“ řekla náměstkyně ministra kultury ČR Petra Smolíková.

Celý projekt na nominaci Hornické kulturní krajiny Krupka, jako součásti přeshraničního sériového statku Hornická kulturní krajina Krušnohoří/Erzgebirge, je výsledkem mnohaleté spolupráce a úsilí na naší i saské straně, s počátky už od roku 1998. Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, jak zní oficiální název společné česko-německé nominace, tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a pět v českém Krušnohoří.

Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Společně tyto komponenty dokládají obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*