FOTO: Teplice představily první parciální trolejbusy

  •  

Dnes dopoledne proběhlo slavnostní předání pěti zbrusu nových parciálních trolejbusů Škoda 30Tr. Tyto trolejbusy nahradí autobusy na vybraných linkách MHD Teplice a cestující se s nimi svezou už od letošního září.

„Díky tomu, že mohou jezdit i mimo dosah trolejového vedení tak jsou vozy využitelné nejen v mimořádných situacích, jako jsou rekonstrukce ve městě či poruchy, ale i v dalších místech města. Stažení sběračů je automatická činnost, kterou provádí řidič trolejbusu z kabiny. Nasazování sběračů pak provádí také automaticky,“ popisuje náměstek primátora Hynek Hanza.

Nové vozy jsou vybaveny bateriemi pro samostatnou jízdu bez trolejového vedení. Nabíjení baterií probíhá rekuperačně při elektrodynamickém brzdění vozidla nebo přímo z trolejí. Plně nabité baterie umožňují nezávislou jízdu až deset kilometrů. Celková částka na pořízení všech pěti trolejbusů přišla teplickou kasu 76 milionu Kč vč. DPH.

„Naštěstí na to máme. Dotační politika byla taková, že když máte soukromý dopravní podnik, tak na dotaci nemáte nárok, takže jsme to museli platit všechno ze svého,“ řekl primátor města Jaroslav Kubera.

V Teplicích vozy vlastní přímo město a provozuje je dopravce. Proto město nemohlo v minulosti žádat ani o dotace na koupi nových vozidel. Arrivě zůstane MHD i na dalších pět let. Od začátku července začala platit nová smlouva, ta dosavadní platila v Teplicích od roku 2009.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*