FOTO: Také v Arkadii zapsali prvňáčky

  •  

Stejně jako na jiných školách, proběhl v těchto dnech zápis také v soukromé speciální škole Arkadie. Na rozdíl od běžných „základek“ sem rodiče přináší vyjádření poradenského zařízení a odborného lékaře, že jejich dítě bude potřebovat při vzdělávání takovou míru podpory, kterou mu může poskytnout jen klidné prostředí speciální školy. K zápisu přišla jedna malá slečna a tři kluci.

Zůstala malá rezervička pro ty děti, u kterých se podobná potřeba ukázala či ukáže až u zápisu na běžnou základní školu. Budoucí prvňáky čeká vzdělávání v malých třídních kolektivech (ve třídě je nejvýše 10 žáků), výuka je vedena speciálním pedagogem, ve třídě s ním navíc spolupracuje asistent pedagoga. „Vedle samotné výuky se mohou žáci zapojit do řady aktivit, které budou jejich rozvoj podporovat. Pokud to bude potřeba, mohou využít i mikrobusové dopravy, která je doveze každé ráno do školy a odpoledne zase domů. Nejdůležitější je ale to, že vzdělávání ve škole je součástí komplexu služeb, které dnešnímu prvňáčkovi v budoucnu umožní přípravu na zaměstnání a v optimálním případě i zaměstnání,“ říká ředitel školy, Ivan Růžička.

To bylo ostatně také téma setkání, které proběhlo ve stejné odpoledne ve druhé budově školy. Tady se sešli rodiče žáků závěrečných ročníků základní a praktické školy se sociální pracovnicí Arkadie a pracovní konzultantkou, aby společně hledali pro své dítě další cestu k co nejplnohodnotnějšímu životu, ať už cestou vzdělávání či sociální služby. Absolventy povinné školní docházky čeká ještě vzdělávání v jednoleté nebo dvouleté praktické škole, pro ty, kteří již celou vzdělávací cestu prošli, má Arkadie připraveny další programy: sociálně terapeutické dílny, individuální přípravu na práci, případně denní stacionář. „Pokud je to možné,“ říká pracovní konzultantka Katka Jelínková, „měl by být tento řetěz služeb završen zaměstnáním v chráněných dílnách nebo i na volném trhu práce.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Josef Hon


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*