FOTO: Srdce s láskou darované stacionáři Arkadie

Foto: Jaroslava Pavelková
  •  

Zajímavé setkání se uskutečnilo koncem ledna ve stacionáři Arkadie v Teplicích. Děvčata a chlapci z VIII. a IX. třídy Základní školy Proboštov se svými třídními učitelkami Mgr. Jaroslavou Pavelkovou a Mgr. Nikolou Fenclovou, kteří se zapojili do soutěže Srdce s láskou darované, vyhlášené týmem časopisu Age, navštívili klienty a zaměstnance stacionáře, aby jim předali srdíčka vytvořená v rámci této soutěže.

Jedná se o soutěž vyhlášenou pro dětské kolektivy z mateřských a základních škol a dalších zařízení, jejímž cílem je podpora tradičních lidských hodnot, jako jsou láska, přátelství, rodina či vzájemná úcta, dále podpora týmové práce a rozvoje tvůrčích dovedností dětí, ale také radosti z vlastnoručně vytvořených výrobků i z darování a sdílení radosti v kolektivu. Společným úkolem přihlášeného týmu je vytvořit libovolnou výtvarnou technikou srdce, zvolit toho, koho tímto srdcem obdarují a vytvořit text, který jejich výběr vysvětlí. V porotě, která výtvory jednotlivých kolektivů posoudí, jsou mimo jiné herci pražského studia Ypsilon Jan Schmid, Martin Dejdar, Jan Jiráň či Jiří Lábus. Proboštovské děti vytvořily papírová srdíčka, do nichž vepsaly citáty o lásce, přátelství, zdraví, životě… „Poskládaná srdíčka, ozdobená mašličkou z lýka jsme pak umístili do ozdobené sklenice s logem soutěže,“ říká jedna z protagonistek projektu, paní učitelka Pavelková, „a rozhodli jsme se je předat klientům a zaměstnancům stacionáře Arkadie. Těm prvním proto, že se jim láska a porozumění společnosti mnohdy nedostává, těm druhým pro náročnost práce, kterou vykonávají.“

Klienti stacionáře, v Arkadii jim říkáme kamarádi, se na setkání připravili také. Pod vedením pracovníků stacionáře napekli ke svačině jablečný závin, podle hostů výtečný. Vedoucí stacionáře Zuzka Nétková provedla hosty stacionářem a seznámila je s jeho chodem. Prohlídka skončila v dílně, kde pro ně byla připravena aktivní výtvarná činnost. Korálky navlékanými na drátky dotvářeli keramické polotovary, a tak si domů odnášeli památku na toto setkání. Je to technika, kterou stacionář nabízí dětem na řadě firemních akcí sponzorů Arkadie. Došlo i na společné fotografování. Po prvotních rozpacích se obě skupiny promísily a Proboštovští už se těší na divadelní představení, které kamarádi ze stacionáře spolu se zaměstnanci nacvičují a na které nové přátele pozvali. Zatím budou držet palce, aby projekt proboštovských školáků dopadl v soutěži co nejlépe. Na vítězné týmy čeká totiž řada odměn včetně účasti celého týmu na slavnostním setkání a předávání cen v historických prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Chcete-li umístění projektu pomoci, můžete jej podpořit zde.

Josef Hon, Arkadie Teplice


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*