FOTO: Královna Judita má Teplicích svou sochu

  •  

Podloubí teplických Císařských lázní nově zdobí busta královny Judity. Je to vůbec první socha této panovnice, která je považovaná za zakladatelku lázeňství ve střední Evropě. Autorem Juditiny busty je akademický sochař Libor Pisklák.

„Práce byla zajímavá a velmi dobrodružná, protože neexistují žádné obrazové podklady. Tak nebylo moc možností, ze kterých by se dalo čerpat. Dochovala se lebka královny Judity, vycházel jsem tedy z antropologického průzkumu doktora Vlčka, dobových iluminací a sochařských prací. Dále existuje 3D model tváře Judity právě podle dochovaného skeletu. To byly pro mě stěžejní materiály. Za spolupráci bych chtěl poděkovat také řediteli mosteckého muzea Michalu Soukupovi,“ řekl autor bronzové Judity Libor Pisklák.

Královna Judita, matka Přemysla Otakara I. byla velmi vzdělaná a často zastupovala krále i ve státnických záležitostech. Osudem se jí staly Teplice, kde po králově smrti strávila ještě několik dekád a dožila se na svou dobu neuvěřitelných 80 let. Juditina lebka je nyní uložena v depozitáři Národního muzea.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*