FOTO: Beuronská kaple se dočkala proměny

  •  

V unikátní Beuronské kapli v budově teplického gymnázia byla dokončena rekonstrukce a kaple byla slavnostně otevřena.

„Na obnovu kaple přispěli Poslanecká sněmovna parlamentu ČR, město Teplice, Česko-německý fond budoucnosti, Program EU Mládež v akci a nadace Mundani. Ústecký kraj přispěl a ještě přispěje na opravu fasády,“ vyjmenoval Zdeněk Bergman, ředitel teplického gymnázia.

Restaurátoři, pod vedením akademického malíře Pavla Nováka, se zaměřili na obnovu zdejších unikátních nástěnných maleb. Kaple získala i točité schodiště, kterým se návštěvníci při prohlídkách dostanou do prvního patra.

„V poslední fázi bylo proinvestováno za restaurátorské a stavební práce přibližně 10 milionů. V předchozím období se v kapli proinvestovaly cca 3 miliony,“ řekl Jakub Mráček, jeden z bývalých studentů, které obnovu inicioval.

Beuronská kaple byla součástí kláštera Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Klášter vznikl v roce 1865, výmalba ve stylu beuronské umělecké školy o dvacet let později. Kaple je nejstarší plně dochovanou beuronskou památkou na českém území, v naší republice se nachází na 40 památek vymalovaných v tomto uměleckém stylu.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*