FOTO: Arkadie grilovala v polské Zlotoryji

  •  

Již počtvrté se zúčastnilo družstvo Arkadie grilovací olympiády v polské Zlotoryji. Osmý ročník této soutěže byl ale zároveň součástí čtvrtého setkání projektu Partnerství v rámci programu Leonardo da Vinci – EU. Projekt partnerství, kterého se vedle Arkadie  zúčastní německá a polská partnerská organizace, pomůže při zapojování mladých lidí se zdravotním postižením do pracovního procesu.

Vzhledem k tomu, že ze strany Arkadie je nositelem projektu ZŠ a PrŠ Arkadie, o.p.s., tvořili podstatnou část delegace na tomto setkání pedagogové této soukromé školy.

Program celého setkání byl pestrý a uspokojil všechny účastníky delegace. Vedle vlastní grilovací olympiády, jejímiž aktéry bylo ze strany Arkadie družstvo zaměstnanců chráněných dílen, jemuž tradičně koučovala vedoucí ekonomického úseku Arkadie Mirka Horová, bylo významnou součástí programu právě seznámení se způsobem, jakým polská strana přistupuje k zaměstnávání lidí znevýhodněných na trhu práce a k přípravě na jejich pracovní uplatnění. V rámci této části programu si účastníci setkání vyzkoušeli své pracovní dovednosti přímo na pracovišti chráněných dílen.

V pracovních skupinách proběhla výměna zkušeností s touto problematikou, která je předmětem projektu. Další součástí programu byla i sportovní část, zaměřená na členy delegace se zdravotním postižením, takové malé paralympijské hry. Ve sportovní reprezentaci se uplatnili jak zaměstnanci chráněných dílen, tak žáci školy. Zajímavé a příjemné bylo, že, stejně jako u grilovací olympiády, nešlo o to zvítězit, někoho pokořit, ale zúčastnit se. Tomu odpovídaly i ceny: devět stejných pohárů za grilování, devět sad stejných medailí.

Při těchto setkáních je samozřejmostí, že hostitelé seznámí účastníky se svým městem a pamětihodnostmi jeho okolí. Nejinak tomu bylo ve Zlotoryji. Samotná grilovací olympiáda byla na hradě Godziec, ve srubu Zloty Las bylo připraveno občerstvení, v sousedním městě Jawor navštívili kostel, neobvyklý kapacitou věřících, které do svých, specificky upravených, vnitřních prostor pojal.

Na závěr pobytu se zúčastnili slavnostního otevření Rehabilitačního centra ZAZ ve Swierzawě. „Celý program se uskutečnil bez jediné chybičky, dokonce nám přálo i počasí a během aktivit ani jednou nepršelo,“ říká Karel Klášterka, projektový manažér Arkadie a zároveň jeden z řídících pracovníků projektu.

Další setkání v rámci projektu Partnerství se chystá na září. Bude v režii Arkadie, uskuteční se v Teplicích a jejich okolí a tepličtí účastníci projektu budou mít příležitost svým přátelům jejich pohostinnost oplatit.

Josef Hon


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*