FOTO: Arkadie grilovala v polské Zlotoryji

Foto: Karel Klášterka
  •  

Mezinárodní spolupráce a výměna zkušeností jsou významné nástroje pro rozvoj každé organizace. Toho si jsou vědomi vedoucí pracovníci Arkadie a snaží se využívat možností, daných programy podporovanými z fondů Evropské unie. Nejnověji program Erasmus+, s jehož podporou si s polskými a německými přáteli vyměňují zkušenosti s přípravou osob se zdravotním postižením na pracovní uplatnění.

V rámci projektu „Výměna zkušeností v odborném vzdělávání a přípravě na práci osob se zdravotním postižením“ se družstvo Arkadie zúčastnilo v minulých dnech 9.ročníku Mistrovství osob se zdravotním postižením v grilování. Uskutečnilo se v polské Zlotoryji, na nádvoří chráněných dílen ZAZ Swierzawa. Tyto chráněné dílny spolupracují s polským partnerem našeho projektu.

Tím je Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zlotoryi – PCPR Zlotoryja je polská státní instituce, věnující se lidem se zdravotním postižením a jejich rodinám. V silné konkurenci osmi družstev obhájilo družstvo Arkadie pěkné třetí místo. Letošní účast Arkadie na grilovací olympiádě byla v pořadí již šestá. Příprava na tuto akci je věcí celého týmu, vedle vlastního grilování se účastníci zaměřují i na stolování, v šicí dílně se připravují pro účastníky vkusné zástěry.

Grilovací olympiáda měla také doprovodný program. V jeho rámci navštívili řadu pamětihodností v okolí Zlotoryje. Na hradě Grodziec si užili slavnostní večeři, absolvovali celodenní výlet  na hrad Ksiaz a kostel míru ve Swidnici, který je památkou UNESCO, jako největší dřevěný kostel v Evropě s kapacitou 7500 věřících.

V programu byla také exkurse spojená s možností vyzkoušení vlastního zdobení talíře v keramičce v Boleslawieci. „Ubytování v nově rekonstruovaném rehabilitačním zařízení chráněných dílen ve Swierzawě nemělo chybu a také pohostinnost našich polských přátel je velmi vřelá,“ hodnotí podmínky pobytu projektový manažér Arkadie Karel Klášterka.

Další projektové setkání v německém Gardelegenu, spojené s hospitací odborníků z Arkadie na pracovištích partnerské organizace Lebenshilfe „Altmark West“, je naplánováno na první adventní víkend.  Jeho hlavní součástí bude adventní trh, na kterém nabídnou občanům Gardelegenu své výrobky chráněné dílny všech tří partnerů projektu, přátelé ze tří zemí.

zlotoryje_06 zlotoryje_05 zlotoryje_04 zlotoryje_03 zlotoryje_02

Josef Hon


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*