Filharmonie letí s legendární Soňou Červenou do Říma a Vatikánu.

  •  

U příležitosti svátku sv. Václava pořádá Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci společně s Papežskou kolejí Nepomucenum 28. září v bazilice sv. Petra v Římě svatováclavskou mši. O den později se bude v Lateránské bazilice konat slavnostní večer s koncertním provedením oratoria teplického autora Nádech věčnosti u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Oslava svátku sv. Václava v bazilice sv. Petra

Slavnostní bohoslužbě u oltáře Katedry sv. Petra bude letos předsedat litoměřický biskup mons. Jan Baxant. Zpěvy a hudbou ji doprovodí Kühnův smíšený sbor společně se Severočeskou filharmonií Teplice pod vedením dirigenta a skladatele Jana Zástěry. Po ukončení bohoslužby se její účastníci odeberou ke svatováclavskému oltáři k modlitbě.

Svatováclavská mše v pořádaná v bazilice sv. Petra je každoroční tradicí, kterou se poutníci a krajané symbolicky připojují k oslavám ve Staré Boleslavi a připomínají si tak památku světce a hlavního českého patrona, který je současně symbolem našeho státu a přemyslovského odkazu.

Slavnostní večer s koncertním provedením oratoria Nádech věčnosti u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. Koncert se uskuteční 29. září v papežské bazilice sv. Jana v Lateránu v podání Severočeské filharmonie Teplice a Kühnova smíšeného sboru.

„Oratorium zkomponoval teplický skladatel a dirigent Jan Zástěra k 1100. výročí mučednické smrti sv. Ludmily, první křesťanské české kněžny. Posluchači mohli oratorium slyšet v koncertním uvedení v říjnu minulého roku. Jan Zástěra je mj. i dirigentem Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Jeho cyklus kantát o českých světcích České nebe doprovázel pouť do Vatikánu k poctě sv. Anežky české v roce 2019,“ říká Petr Šíla, předseda Trautzlovy umělecké společnosti, která pomáhá s organizací.

Oratorium bude mít částečně scénické provedení režiséra a uměleckého šéfa opery Národního divadla v Brně Jiřího Heřmana. Mimořádné je obsazení titulní role, kterou ztvární legendární herečka a zpěvačka Soňa Červená. Doprovodí ji zpěváci Lucie Hájková, Petr Nekoranec, Jiří Brückler, Jiří Hájek a další.

Ukázka z premiéry ve Vladislavském sále Pražského hradu, září 2021:


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*