Exponát měsíce února v teplickém muzeu

Zdroj: Regionální muzeum Teplice
  •  

Teplické muzeum spravuje ve svých sbírkách řadu výrobků  keramického závodu Terra s charakteristickou značkou třemi velkými písmeny „T“ v kruhu a nápisem Made in Czechoslovakia. Jako Exponát měsíce února byl zvolen keramický vícedílný servis s dekorem vodorovných a svislých červených linek pocházejí z roku 1955.

Tvarově i dekorově střídmý design servisu odpovídá dobovému trendu 50. let 20. století, který se vyznačoval hladkými oblými tvary a jednoduchými geometrickými vzory a dekory. V oblibě byly jasné barvy, zejména červená, černá, růžová, žlutá a tyrkysová.

Keramická továrna Terra byla založena v roce 1917 a zrušena roku 1964. Sídlila v Teplicích -Trnovanech v Zemské ulici číslo 555. Zaměstnávala cca 200 dělníků. Zaměřovala se na výrobu keramických kuchyňských souprav, domácích potřeb, dárkových a reklamních předmětů.

Keramička se v roce 1947 stala součástí národního podniku Spojené keramické závody (SPOJKER), který sdružoval celkem 14 keramických továren, včetně další teplické keramičky Ditmar. „Ditmarka“ i Terra si byly blízké nejen výrobním sortimentem ale též polohou.

V Zemské ulici je od sebe dělila jen železniční trať. Po ukončení provozu v továrně Terra v roce 1964, sloužila část jejích budov jako ubytovna pro zaměstnance „Ditmarky“. Jako řadový zaměstnanec závodu Ditmar Teplice (palič u tunelové pece) zde např. dva roky bydlel v podkrovním pokojíku písničkář, básník a výtvarník Karel Kryl.

Zdroj: Regionální muzeum Teplice


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*