Exponátem měsíce dubna v teplickém muzeu jsou popelníky

  •  

Ve vstupní hale Regionálního muzea v Teplicích si po celý duben můžete prohlédnout kolekci popelníků se zoomorfními motivy z teplické továrny na keramiku „Ditmarky“, které firma uvedla na trh ještě před rokem 1945.

Popelníky byly ve své době velmi populárním zbožím a s úspěchem se vyvážely do zahraničí, zejména Ameriky. Zde se staly vyhledávaným sběratelským artiklem. Sběratelskou renesanci zažívají popelníky i nyní. Zejména pak ten s medvědem, který se stal v podstatě ikonickou záležitostí. Námětem k zoomorfně pojatému popelníku byla medvědice Nora z pražské zoologické zahrady, která do ZOO Praha přišla z Cirkusu Karlas v roce 1932. V ZOO byla velkou atrakcí, protože do té doby ledního medvěda na vlastní oči viděl málokdo. Nečekaný komerční úspěch popelníku s medvědem keramička podpořila nabídkou hned celé série popelníků se zvířecí tématikou – tučňáci, ježci, sovy, opice, vydry, ryby, ještěrky, ptáci a další zástupci živočišné říše. Popelníky měla firma v nabídkových katalozích i po druhé světové válce a možná máte nějaký z nich doma i vy.

Teplická „Ditmarka“ v roce 2020 slaví 135. výročí od zápisu firmy do obchodního rejstříku. Jako jedna z mála keramických závodů v teplickém regionu funguje nepřetržitě od svého založení v roce 1885 bratry Alfrédem a Ottem Urbachy až dosud. Historie trnovanské keramičky je poměrně spletitá. Počátečním výrobním sortimentem továrny byly keramické figurky, ke kterým Bratři Urbachové brzy přidaly výrobu užitkové keramiky. Adresář keramického průmyslu z roku 1910 uvádí výrobu figurek, váz, stojanů a misek na květiny, žardiniéry, různé sloupky a dekorativní nohy k lampám. Mimo užitkové keramiky se objevuje též sanitární zboží jako klozety, pisoáry a umyvadla, kterým firma zůstala věrná dodnes. Z počátku se jednalo o výrobu zboží ručním formováním, které bylo za první světové války nahrazeno litím do sádrových forem. V roce 1924 se trnovanský podnik stal filiálkou Znojemské akciové společnosti Ditmar–Urbach, která v následujících letech výrazně investovala do modernizace závodu. V roce 1925 si společnost zaregistrovala ochrannou známku s labutí. Teplický a znojemský závod odlišovalo jen písmeno pod labutí.

Zásadní obrat ve výrobní technologii továrny nastal v roce 1932, kdy firma začala pracovat s hmotou „Vitreous China“, kterou si nechala v tehdejším Československu patentovat pod názvem „Diturvit“. Hmota se oproti původní pórovině vyznačovala vysokou tvrdostí a pevností. Byla opatřena velmi tvrdou a trvanlivou glazurou, která byla odolná vůči vlivům kyselin s vyloučením jakýchkoliv trhlin v glazuře. Zboží se úspěšně vyváželo do celé Evropy, Ameriky, Afriky, Orientu i na Dálný východ. Obchodní značku Diturvit firma používala až do roku 2005.

Za 2. světové války byla firma arizována, protože byla z větší části v rukou židovských majitelů. Oba bratři Urbachové zahynuli v koncentračním táboře v Terezíně. Závod byl zapojen do německé válečné výroby. Dodával zdravotní a užitkovou keramiku pro armádu včetně nádobí pro jednotky SS. Místo labutě byly výrobky značeny orlicí s hákovým křížem.

Po válce byla firma zanesena do obchodního rejstříku pod názvem Ditmar – keramické závody, a.s. Teplice – Šanov. V roce 1946 došlo k znárodnění. Továrna se stala součástí národního podniku Spojené keramické závody Teplice – Šanov (SPOJKER), který sdružoval 14 závodů na keramickou výrobu v českých zemích. Výsledkem dalších reorganizačních pokusů bylo v roce 1958 začlenění firmy do Znojemských keramických závodů a následně v letech 1965 až 1968 podřízení celého koncernu Karlovarskému porcelánu n. p. Stará Role. Teplický SPOJKER se v roce 1958 představil na světové výstavě v Bruselu kolekcí velmi zdařilé dekorativní keramiky, kterou navrhovali ti nejlepší čeští keramičtí designéři.

Vývoj po listopadu 1989 přinesl demonopolizaci Keramických závodů Znojmo. Z podniku v Teplicích se 1. 5. 1990 stal státní podnik Sanvit Teplice. V roce 1992 firmu koupil americký výrobce zdravotní keramiky Ideal Standard Europe se sídlem v Bruselu. Od roku 2007 je vlastníkem závodu firma Bain Capital Partners LLC, která se soustředí na produkci sanitární keramiky, koupelnových a kuchyňských vodovodních baterií, wellness, nábytku a doplňků ve špičkové kvalitě. Firma sídlí od roku 1905 v Zemské ulici v Teplicích – Trnovanech.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*