Do Zahradního domu na výstavu

  •  

V teplické galerii v Zahradním domě se připravuje výstava Martina Manojlína pod názvem „Grafika a Ex Libris“. Výstava bude zahájena vernisáží ve středu 16. března od 18:00 hodin za přítomnosti docenta Vladimíra Šavela a Radky Růžičkové. Chybět nebude kulturní vystoupení. Galerie je otevřena od úterý do neděle v době od 11 do 17 hodin. Výstava potrvá do 16. dubna.

podle kurátora výstavy Vladimíra Šavela letošní jubilant Martin Manojlín v roce 1995 absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Studoval aprobaci český jazyk – výtvarná výchova. Tady začal jeho zájem o grafiku, speciálně o techniky tisku z výšky – linoryt, dřevořez a kombinaci těchto technik s tiskem z libovolného strukturálního materiálu. Jeho uměleckými učiteli byli vynikající grafici profesor Miloš Michálek a Alois Kračmar.

Jak bylo již řečeno, preferuje techniky tisku z výšky a kombinuje klasické postupy s prvky aktivní a strukturální grafiky – alobal, igelit, smirkový papír… Vše někdy i v 15 barevných variacích. Tím vznikají jedinečné inovace.

Nejvíce se věnuje volné grafice v malých formátech a exlibris. Tematicky se zabývá hlavně přírodními a hudebními motivy. A to jak v konkrétním zobrazení, tak i v převodu do abstraktních forem. Nevyhýbám se však v podstatě žádným tématům, takže mezi jeho grafikami můžeme vidět i témata zvířat, rostlin, měst, a dokonce i motivy erotické.

Uspořádal na 50 samostatných výstav a zúčastnil se četných přehlídek a soutěží doma v cizině, kde získal množství nominací a ocenění, zejména v oblasti ex libris. Nejcennější jsou jeho dvě první místa na přehlídce v belgickém St Niklaas, řada cen na Trienale ex libris v Chrudimi. V poslední době jsou jeho díla vyhledávána zejména v Číně.

Jeho práce jsou mezi sběrateli vysoce ceněny. Za svou grafickou uměleckou tvorbu byl v roce 2015 přijat v Praze do prestižního Sdružení umělců grafiků Hollar.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*