Díky finančním rezervám je město na krizi připraveno

  •  

Prominutí nájmu podnikatelům, podpora kultury i cestovního ruchu. Podle primátora Hynka Hanzy se město bude snažit pomoci všem, které pandemie koronaviru zasáhla a dostala do problémů.

Plánujete nějak oživit život ve městě v období po striktních omezeních? Například přes léto?

Přál bych si, aby se společnost vrátila do normálního způsobu života, co nejdříve to bude možné. Jsme připraveni plně podporovat společenský a kulturní život stejně jako každý rok. Otázkou zůstává, kdy se tak bude moci stát. To ale nezáleží bohužel na nás. Mohu však veřejnost ubezpečit, že město je ve výborné finanční kondici a i nepříznivý vývoj ekonomiky a příjem města nebudou mít výraznější vliv na provoz města anebo společenské a kulturní dění. Díky našemu zdravému hospodaření a finančním rezervám jsme na krizi dobře připraveni, a občané tak propad v daňových příjmech města výrazněji nepocítí.

Má město v plánu podpořit kulturu, která kvůli opatřením proti šíření koronaviru úplně utlumila svou činnost?

Určitě ano. Provoz našich příspěvkových organizací v oblasti kultury nebude finančně krácen. Naopak jej budeme díky propadům v příjmech finančně dotovat. Proto si troufnu říci, že veřejnost po ukončení opatření bude mít nabídku kulturních akcí ze strany města ve stejné míře a kvalitě jako před pandemií.

Pomůže nebo pomáhá nějak město živnostníkům a podnikatelům v tomto pro jejich podnikání nelehkém období?

Ano. Nicméně protože město i v běžném provozu podnikatelům nepřekáží a podporuje je, tak nemáme moc kam ustupovat. Například všechny předzahrádky u restaurací a kaváren město poskytuje podnikatelům zcela zdarma. Připravili jsme podnikatelům působícím v nájemním vztahu s městem úlevy na nájemném. Chceme prominout nájemné těm, kteří mají díky opatřením znemožněnou činnost a zažádají si o prominutí za zmíněné období. Ti, co mohou podnikat v omezeném provozu, mohou zažádat o prominutí 50 % nájemného a odkladu splátek zbývajícího nájemného do konce letošního roku.

A co cestovní ruch?

V radě města jsme se dohodli, že pro letošní rok zrušíme pobytový poplatek, který musí ubytovatelé od návštěvníků vybírat. Předmětnou vyhlášku jsem předložil Zastupitelstvu ke schválení jako podporu podnikatelů v cestovním ruchu, který byl krizí zasažen úplně.

Má město k dispozici nějakou linku, na kterou by se občané mohli v souvislosti s koronavirem obrátit?

Pro občany potřebující pomoc, převážně seniorům jsme ve spolupráci se spolkem Spolu proti samotě zřídili službu, která zajišťuje nákupy potravin, léků, drogerie nebo venčení psů. Fungují zde ve všedních dnech od 9:00 do 18:00 na telefonu 733 298 833 a 604 156 648. Nechybí také poradenství po telefonu. Osamělým seniorům slouží ve všední dny dopoledne linka 607 068 099.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*