David Vencl: Otužování je fajn, ale nesnažte se trhat rekordy

  •  

Ze všech stran se na nás valí fotky otužilců, kteří se v tomto sychravém počasí koupou v řekách nebo zamrzlých rybnících. Teplický otužilec a freediver David Vencl, který je v jezeře Milada jako doma, má z tohoto boomu radost a poradí, jak se správně otužovat a jaká nebezpečí otužování skrývá.

Je bezpečné se z tepla domova rovnou vrhnout do promrzlé řeky či rybníku?

Pokud jste zdraví a cítíte se, tak to udělejte. Otázka není, zda máte připravený organismus. Máte. Otázka je, zda máte připravenou hlavu. Pokud tomu tak není, tak na ní pracujte. Nebezpečné je neposlouchat své tělo a hned trhat rekordy. Do dvou minut si můžete být jistí, že je to bezpečné.

Jak postupovat, aby se člověk k tomu dopracoval?

Jak už jsem řekl, je potřeba připravit hlavu. To můžete například tím, že se začnete otužovat v létě. Myslím to tak, že s koupáním nepřestanete a pokračujete do zimy. Nebo samozřejmě můžete začít sprchou anebo otužováním vzduchem. Rozhodně dobrou volbou je zeptat se zkušeného otužilce na rady a tipy nebo rovnou odborníka a absolvovat nějaký workshop. I zkušení a dlouholetí otužilci si tyto workshopy pochvalují. S hlavou vám určitě pomůže, když se budete otužovat s někým. Je to i bezpečnější.

Co je nejčastější chybou začátečníka?

Chyb vidím poměrně dost, ale nejedná se o nic zásadního. Spíš jde o to, že se to dá mnohdy dělat příjemněji, efektivněji a bezpečněji. Někdy je to ale volba otužilce a ne chyba. A tak možná ne nejčastější, ale spíš nejvážnější chybou je trhání rekordů. Může to být nebezpečné.

Co pozitivního otužování přináší?

V dnešní době asi dobrou náladu. My jsme vlastně feťáci. To ohromné množství vyplavení hormonů štěstí za těch pár vteřin nepříjemných pocitů prostě stojí. Ale je to samozřejmě i posílení imunity, kardiovaskulárního systému, zrychlení regenerace a mnoho dalšího. Myslím, že otužilci drží náš zdravotní systém nad vodou. Farmaceutické společnosti zase pláčou :-)

Vy jako dlouholetý propagátor otužování, máte radost z toho boomu, co v poslední době pozorujeme?

Samozřejmě, že mám. Je dobře, že lidé přebírají zodpovědnost za své zdraví. Je to jen jeden z pilířů, ale je to cesta a otevírá oči. Jsme pak mnohem vnímavější ke svému tělu a dokážeme lépe reagovat být svými vlastními pány.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*