ČSSD vytvořila v Duchcově koalici s DSSS. Sobotka chce místní buňku zrušit

  •  

Místní organizace ČSSD v Duchcově na Teplicku se dohodla na koalici s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS) a komunisty. Sociální demokracie se od této koalice distancovala, řekl ČTK šéf strany Bohuslav Sobotka. ČSSD se chystá svou duchcovskou organizaci zrušit.

Lídr kandidátky ČSSD a nový starosta Duchcova Zbyněk Šimbera řekl, že jiná možnost nebyla. Jednání se Šancí pro Duchcov, se kterou dosud sociální demokracie mimo jiné vládla a která získala také pět mandátů, zkrachovala na jednotlivých osobnostech.

„Panu Šimberovi jsme nabízeli i post starosty, ale s námi se nechtělo,“ vysvětluje bývalá starostka Jitka Bártová (Šance pro Duchcov), proč nevyšla jednání o jiné koalici, kterou tvořily strany Šance pro Duchcov, ODS a TOP 09.

DSSS Šimbera za extremistickou stranu nepovažuje. „Dělnická strana sociální spravedlnosti je státem uznávaná, dostala tři mandáty od lidí z Duchcova, proto je hodně lidí volilo. My jsme našli docela průnik i v našem programu,“ reagoval Šimbera.

Strana DSSS programově nemá podle předsedy Poslanecké sněmovny za ČSSD Jana Hamáčka nic společného se sociální demokracií:

„Je to strana extremistická, xenofobní. Kdo sleduje akce, která tato strana organizuje, tak nemůže být vůbec na pochybách o tom, jaká je podstata této strany. Pro mě je nepředstavitelné, že by sociální demokracie byla vůbec schopna o koalici vůbec vyjednávat.“

Šimbera počítá s tím, že ho vedení ČSSD vyloučí: „Vedení ČSSD mi volalo, jestli takovou koalici chci uzavřít, já jsem řekl, že ano, že už jsem ji uzavřel. Řekli mi, že budu nejspíš vyloučen, tak mě asi vyloučí.“

„Dělnickou stranu sociální spravedlnosti považuji za naprosto nedůvěryhodného koaličního partnera. Zpráva o spolupráci ČSSD a DSSS v Duchcově mne velmi znepokojila. Už zítra se tím budeme na politickém grémiu intenzivně zabývat a místní organizace Duchcov bude zrušena,“ řekl Sobotka. ČSSD se podle něj od koalice s DSSS distancuje.

„Překvapilo mě to, sociální demokracie tam volby vyhrála. Myslím si, že nemá zapotřebí, aby si kazila pověst tím, že bude vytvářet koalice s extremisty a rasisty. Žádné koalice s nimi vytvářet nebudeme, a to ani v Duchcově, ani v žádném jiném městě nebo obci,“ dodal Sobotka.

S tím souhlasí i poslanec a volební lídr ČSSD v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna:

„Souhlasím s předsedou Sobotkou, že je to naprosto nepřijatelné. Hledal bych ale nějaké řešení. Neviděl jsem mechanismus schvalování té koalice. Budeme to ještě šetřit. Tato koalice je pro nás neslučitelná. Buď ze sociální demokracie odejdou ti, kteří chtějí tuto koalici, nebo tuto buňku zrušíme.“

„Současně žádám ministry ČSSD, kteří mají v gesci problematiku vyloučených lokalit a nepřizpůsobivých obyvatel, aby toto řešili. Je to důsledek toho, že se u nás tyto věci neřeší tak, jak by se měly. Proto by DSSS nikdy v žádném zastupitelstvu nemohla být,“ je přesvědčen Foldyna.

Lídr DSSS je odsouzen za podvod

V městské radě za DSSS zasedne lídr její kandidátky Jindřich Svoboda, který ve městě svolával protiromské demonstrace.

Svoboda je pravomocně odsouzený za podvod. Neoprávněně si účtoval statisíce korun za dojíždění na léčbu do Prahy.

Nové vedení Duchcova:
– starostou zastupitelé zvolili Zbyňka Šimberu (ČSSD),
– místostarostou je komunista Stanislav Strohmeier,
– v 21členném zastupitelstvu má koalice ČSSD, KSČM a DSSS 12 hlasů (sociální demokracie se od této koalice distancovala),
– v sedmičlenné radě bude mít ČSSD tři zástupce, stejně jako KSČM, jedno DSSS.

Protiromské nálady a protesty se loni v Duchcově rozhořely poté, co na ulici na manželský pár zaútočilo několik Romů.

Soud v březnu potrestal pět lidí od roční podmínky do tříletého vězení. Podle verdiktu nemělo napadení rasový podtext. Loňská protestní červnová akce DSSS skončila střetem s policií.

Duchcov letos v květnu navštívil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něho tamní problém je v tom, že vázne komunikace radnice s neziskovými organizacemi. Ty by mohly pomoct situaci řešit a lidi z okraje společnosti integrovat.

V Duchcově před pár lety působila i vládní Agentura pro sociální začleňování. Město ale začátkem roku 2011 předčasně opustila kvůli rozhodnutí radnice o privatizaci bytů. Obávala se toho, že se situace obyvatel zhorší, mnozí by mohli skončit na ulici. Podle bývalého vedení města se obavy nenaplnily.

Sociální demokraté v Duchcově komunální volby vyhráli, ale mají pět mandátů, stejně jako druhá Šance pro Duchcov dosavadní starostky Jitky Bártové. Čtyři zastupitele má KSČM, tři volební sdružení DSSS – Za bezpečný Duchcov, dva TOP 09 a NK – Žijeme Duchcovem. Po jednom mandátu má ODS a sdružení Duchcov – město rovnost.

ČTK, Gabriela Hauptvogelová, Veronika Sedláčková /ČRo Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*