Chraňte své vodoměry před mrazem

  •  

Meteorologové hlásí ochlazení a mrazy, proto je dobré si zkontrolovat, zda máme vodovodní přípojky i vodoměry řádně chráněny. Vyvarujeme se tak nepříjemnému překvapení.

Mráz je nebezpečný pro vodoměry i přípojky. Zkušenosti uplynulých let ukazují, že nejčastěji zamrzají vodoměry v neobydlených či rekreačních objektech. Zaskočeni mohou být nejen majitelé rodinných a obytných domů, ale i zahrádkáři a rekreanti. Proto si zkontrolujte zateplení svých vodoměrů. Přípojky a měřicí zařízení se musí chránit nejen před mrazem, ale i v době, kdy mrazy poleví a dojde k náhlé změně teplot.

„Největším nepřítelem vodoměrů a potrubních systémů jsou náhlé změny počasí a hlavně silný, déletrvající mráz. Za ochranu vodoměru si odpovídá každý sám a náklady na výměnu vodoměru či zprovoznění zamrzlé přípojky se mohou vyšplhat na několik tisíc korun. I přes časté varování zákazníků došlo v roce 2017 k poškození 258 vodoměrů mrazem,“ říká mluvčí SčVK Iveta Kardianová.

A jak správně zabezpečit vodoměr před mrazem?

Pokud máte vodoměr umístěn venku, v šachtě, přesvědčte se, že je dobře uzavřena. Poklop šachty by měl být přikryt tepelnou izolací. V případě, že mají uhodit silné mrazy, měl by být i samotný vodoměr řádně zateplen – obalen tepelnou izolací, která k měřicímu zařízení nepropustí chlad. Důležitý je i materiál, který k ochraně použijete. K zateplení vodoměrů nejsou vhodné materiály, které vlhnou.

Chránit se musí i vodoměr, který je uvnitř domu. V případě, že je vodoměr vystaven nižším teplotám, je důležité obalit jej izolačním materiálem. Stejně tak zateplete i potrubí. Chodbu obytného domu, sklep či jinou místnost, ve které je vodoměr umístěn, uzavřete a zajistěte tak, aby se tam nedostal chladný vzduch zvenčí. Škody může napáchat i zapomenuté otevřené nebo rozbité sklepní okénko či dveře.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*