Chci pozvednout náš region, který nesmí zůstávat v ofsajdu

  •  

Jedna z nejvýraznějších postav boje proti korupci a klientelismu v českém fotbalu, předseda představenstva FK Teplice, Pavel Šedlbauer, se rozhodl vstoupit do politiky. Kandiduje na senátora v teplickém volebním obvodu. „Jsem připraven využít všech svých životních zkušeností a energie k tomu, abych jako senátor pomohl pozvednout náš region, a navázat tak na jeho skvělou tradici, jako tomu bylo před 200 lety. Náš region, sportovní mluvou, nesmí zůstávat v ofsajdu,“ říká.

Co vás vedlo k rozhodnutí kandidovat do Senátu?

Vývoj v naší společnosti od druhého zvolení pana Zemana prezidentem republiky a zhoršující se situace v posledním roce, kdy směřujeme k autokratickému způsobu řízení státu, popírajícímu parlamentní demokracii zakotvenou v Ústavě. Orientace země na východ s rostoucím vlivem komunistu, a dokonce výzvy k vystoupení z Evropské unie a NATO jsou šíleným hazardem pro naši zemi.

Bylo to pro vás těžké rozhodování? Po letech v byznysu soustředit svou pozornost na politiku…

V politice vlastně reálně ještě nejsem, ale z byznysu si odnáším cenné zkušenosti. Dvanáct let jsem pracoval v Belgii ve firmě AGC a byl zodpovědný za výrobní závody v šesti zemích západní Evropy a také v Rusku a znám tak reálně život a chování v těchto zemích. Přes veškeré, tak často zdůrazňované nedostatky EU dávám přednost životu v západním společenství s nesrovnatelně větší mírou tolerance a slušnosti. Naše silácké výroky a rady bohužel i z úrovně našeho premiéra jsou často směšné a vylučují nás z role seriózního partnera, se kterým se lze dohodnout.

Jaké jsou vaše cíle směrem k senátním volbám a případně také cíle po zisku mandátu?

Vedle výše zmíněného bych rád pomohl našemu regionu, kterému celá společnost stále hodně dluží. Něco bylo uděláno, je zde program Restart pro revitalizaci kraje, ale rád bych tyto procesy silně podporoval a snažit se je urychlit, a to i zkušenostmi ze zahraničí. Naše firma AGC v Belgii působí v regionu se stejnou historií (těžba uhlí, energetika), a mám tam tedy velmi dobré osobní kontakty, které mi mohou poskytnout cenné informace o možných řešeních. Nabídku pomoci jsem již od nich obdržel.

Vnímáte, že jsou letošní senátní volby na Teplicku plné silných kandidátů?

Pochopitelně, pánové Kubera a Bergman mají silný potenciál a bude zajímavé se s nimi utkat o hlasy voličů.

Pro svou kampaň jste si vybral hesla blízká sportovní terminologii, je pro vás sport důležitou součástí života?

Zcela určitě, sportem se držím stále v solidní kondici. Sport hlavně znamená férové soupeření, respektování soupeřů, vitalitu a vůli…. tedy vlastnosti, které jsou potřebné k řešení problémů.

Co si představujete pod červenou kartou populismu?

Účelové a nereálné sliby, lži a polopravdy, které slyšíme od našich nejvyšších představitelů, jejich strašení a následná manipulace veřejného mínění. Například: Strašení Evropskou unií – jistě není dokonalá, ale je rozhodně lepší než ruský diktát. Strašení zavedením eura – slabší ekonomiky ho zavedly a dnes prosperují. Hodně firem a hlavně těch velkých a nadnárodních hodnotí již dávno výsledky v této měně. A pokud se euro zhroutí, naše koruna se položí v několika dnech také.

Populistické tendence jsou dnes v politice zřejmé, jak se proti nim dá bojovat? A uslyší vůbec na tento boj obyvatelstvo?

Lidem je třeba neúnavně vysvětlovat, že nic není zadarmo, což je u nás hluboce zakořeněno. Ano, můžeme mít dopravu zadarmo, nebo další služby, ale pak nemůže být dost peněz na úpravu měst a obcí, komunikace, sítě, propagaci regionu …atp. To je tendence směrem „všichni dostanou kilogram vepřového na týden, pivo a televizi“ a nepotřebujeme výplatu. Pak bude s nadsázkou naším přítelem asi Severní Korea. Naopak silná podpora musí být starým, handicapovaným a sociálně potřebným. Nemyslím tím však ty, kteří nechtějí pracovat.

Jak chcete zvýšit konkurence schopnost regionu?

Soutěží o vhodné investice, kultivací životního prostření, prezentací předností regionu. Máme krásnou okolní přírodu, jedinečné lázně. Je nutné se víc otevřít a propagovat region doma i v zahraničí, jak tomu bylo před 200 lety. Ne otevírat kasina a herny. Izolace je cesta do nouze. Zcela zásadní je zvýšení úrovně vzdělání, prosazovaní otevření Univerzity nebo její pobočky v regionu.

Stále jsou slyšet názory o zbytečnosti Senátu. Co si o tom myslíte?

Senát patří k parlamentnímu systému a je pojistkou demokracie. Jeho náklady jsou zanedbatelné ve srovnání s jeho významem. Negativní reakce lidí je vyvolána často politiky, protože jim je Senát mnohdy nepříjemný. Bylo by pro ně snadnější mít jen parlament ovládaný vítěznou stranou a prosazovat jen to, co se jí hodí. Autokratické řízení přijímá sice rychlá rozhodnutí, ale rostoucí napětí v názorově rozdělující se společnosti je velmi nebezpečné. Dnes jsme svědky takového trendu, společnost je víc a víc rozdělena a rozhádána. Takový způsob se hodí pro řízení firmy, kde mohou nespokojení odejít, ale ne pro stát, kde už to tak snadné není.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*