Česko má na evropské poměry příliš mnoho čerpacích stanic. Přibylo jich 47 jen za loňský rok, 177 za posledních pět let. Počet veřejných čerpacích stanic v České republice dál roste, ke konci loňského roku jich ministerstvo průmyslu a obchodu ve své evidenci uvádí přes 3700
Trend v západní polovině Evropy je přitom opačný. Stačí se podívat do sousedního Rakouska, kde během čtyř let zmizelo z trhu skoro 300 prodejen pohonných hmot. Propad, i když ne tak výrazný, lze sledovat ve většině starých členských zemí Evropské unie.
Počet čerpacích stanic roste také na Slovensku a v Polsku, ale tady lze na rozdíl od Česka pro tento trend nalézt objektivní důvody. Ekonomiky obou zemí rychle rostou. Současně zde na jednu čerpací stanici připadají zhruba tři tisícovky motorových vozidel, tedy více, než činí evropský průměr.
Česko je naopak hluboko pod hodnotami běžnými v jiných státech. Na jednu veřejnou čerpací stanici u nás připadá 1 415 vozidel. Ve srovnatelně velkých a lidnatých zemích, konkrétně třeba v Belgii, Rakousku a Maďarsku, se tento poměr pohybuje okolo 2 000.
Tím však česká specifika nekončí. Vedle rostoucí sítě veřejných čerpacích stanic rychle přibývají také takzvané čerpací stanice s vymezeným přístupem, které v počtu 3 792 provozoven nejsou zahrnuty.
Typicky se jedná o pumpy v areálu zemědělských či výrobních podniků, ke kterým má přístup i běžný motorista. Na počátku roku 2010 dle údajů ministerstva průmyslu a obchodu nabízelo své služby 251 stanic s vymezeným přístupem. Od té doby jejich počet narostl téměř dvaapůlkrát, na přelomu loňského a letošního roku jich totiž bylo v provozu již 614.
Přidat komentář