Café Nobel Teplice: Černobyl – seriál a skutečnost

  •  

Televizním fenoménem roku se stal seriál „Černobyl“, který zobrazuje největší havárii v historii jaderné energetiky. V čem je filmové zpracování přesné, kde se realita od uměleckého ztvárnění lišila a jak to vypadá v Černobylu dnes? O tom bude ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně povídat jaderný fyzik Vladimír Wagner.

Havárie černobylské elektrárny silně poznamenala vývoj v Evropě a patrně byla jednou z příčin rozpadu Sovětského svazu. Seriál popisuje vznik a průběh havárie, a pak i snahu o likvidaci jejich dopadů. Velice intenzivně se věnuje i vysvětlování příčin jejího vzniku. Snaží se ukázat kladné i záporné hrdiny událostí. Je ale třeba zdůraznit, že nejde o dokument, ale o filmové zpracování. „Dozvíte se také, co dnes v Černobylu uvidíte, když se tam pojedete podívat,“ zve na teplickou přednášku koordinátor Café Nobel Frederik Velinský.

Jaderný fyzik Vladimír Wagner pracuje na oddělení jaderné spektroskopie v Ústavu jaderné fyziky AV ČR v Řeži u Prahy, a to ve skupině relativistických těžkých iontů. Zabývá se studiem horké a husté jaderné hmoty, která vzniká například při výbuchu supernov a lze ji najít uvnitř neutronových hvězd. Druhou oblastí jeho zájmu je využití protonů urychlených na velmi vysoké energie pro tříštění těžkých jader a produkci intenzivních toků neutronů, které lze využít ke spalování jaderného odpadu. Přednáší také na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Je členem Komise pro energetiku AV ČR. Snaží se o popularizaci vědy, především jaderné a částicové fyziky, astrofyziky nebo kosmologie, jaderné techniky a energetiky.

Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00. Místa si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na www.cafenobel.ujep.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*