Café Nobel: O tajemných neutrinech na teplické hvězdárně

Pohled do detektoru neutrin. Kredit: publicdomainfiles.com
  •  

Ulovení prvního neutrina trvalo přes čtvrt století. A pak přicházela jedna záhada za druhou: skandál s množstvím slunečních neutrin, narušení levopravé symetrie, nadsvětelné rychlosti, zachycená částice s nečekanou energií a další prapodivné chování. Co o neutrinech víme a jaká doopravdy jsou? Na teplické hvězdárně o tom bude ve čtvrtek 16. prosince na posledním letošním Café Nobel povídat známý teoretický fyzik a astrofyzik Petr Kulhánek.

Přednášející, známý popularizátor vědy Petr Kulhánek je profesorem aplikované fyziky – zabývá se teorií fyziky plazmatu a numerickými simulacemi. Vyučuje na Fakultě elektrotechnické a na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Je také zaměstnancem Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Zároveň je prezidentem sdružení Aldebaran Group for Astrophysics, koordinátorem myšlenkové náplně popularizačního serveru Aldebaran.cz, členem redakční rady časopisu Astropis, Mezinárodní astronomické unie a České astronomické společnosti. Je autorem nebo spoluautorem více než stovky odborných článků, sepsal mnoho učebních a popularizačních textů a je podepsán pod celou řadou knih, z nichž ta poslední, Duchové vesmíru, vydaná v letošním roce, se věnuje právě neutrinům.

„Skutečně nepůjde o žádné okultní vyprávění, i když můžeme zaručit, že každým z návštěvníků projde během přednášky velké množství neutrin, aniž by si toho všiml,“ upozorňuje koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský a vysvětluje: „Neutrina totiž pronikají každou hmotou ještě snadněji než nůž máslem a vůbec není snadné je zkoumat.“

Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 h. Mohou se jí zúčastnit pouze návštěvníci s ukončeným očkováním nebo nejvýše 180 dní po prodělání covid-19; mládež do 18 let a „rozočkovaní“ návštěvníci se mohou prokázat čerstvým PCR testem. Všichni účastníci musí mít respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření.

Místo si můžete rezervovat na adrese: hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*